December 8, 2022, 8:22 am

Еве зошто Богородичниот пост е многу важен за жените

Богородичните пости се релативно кратки и траат 14 дена и му претходат на големиот празник „Велика Богородица“ или Успение на Пресвета Богородица. Во сабота, 14. август, православните верници го започнуваат еден од четирите големи постови. Богородичниот пост секогаш почнува на...

Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 30 јули. Денеска е Св. апостоли Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник. Сите овие беа од редот на 70-те апостоли. Сила му беше сопатник на апостолот Павле. Подоцна стана епископ на Коринт, каде...

Денеска го празнуваме Св. маченик Калиник

Денеска е Св. маченик Калиник. Свети Калиник пострада маченички околу 250 година. Беше родум од Киликија и се беше оставил заради проповедта на Евангелието. Поради тоа и беше затворен во Анкира од некој кнез Сакердон. Овој го принудуваше да им...

Денеска е спомен на Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 28 јули. Денеска е Св. апостоли Прохор, Никанор, Тимон и Пармен. Овие се четворица од ѓаконите на првата, Ерусалимската црква. Се празнуваат заедно, за разлика од свети Стефан и Филип кои имаат посебни...

Дeнecкa e гoлeм пpaзник: Виcтинcки дeн дa зaпoчнeтe нeкoja paбoтa или дa тpгнeтe нa пaт, зa мнoгy гoдини Св. Пaнтeлejмoн

Денеска го славиме Светиот великомаченик Пантелејмон. Православната црква и нејзините верници го празнуваат Светецот кој ги лекувал луѓето. Според легендата, Свети Пантелејмон уште како момче ги изучувал лекарските науки. Бил обвинет поради тоа што бил христијанин, и бидејќи не сакал...

Дeнеска е Света Петка – Чуда се случуваат на овој ден

Култот кон света Петка- Римјанка, кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Во православниот каландар постојат три личности со исто име света Параскева-Петка, поради што кај народот...

Утре е CBeта Петка- денот кога се случуваат чуда

Утре, на 8-ми август се празнува Св. Петка- летна позната и како Св. Параскева и како Мајка Параскева) — светителка од градот Епиват, кој се наоѓал меѓу Силинаврија и Цариград. Таа била родена кон крајот на 10 век, во...

Денеска се празнува Св. маченичка Христина

Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка на царскиот намесник Урбан, незнабожец. Воспитана во истиот дух таа сепак, гледајќи ја убавината на созданието, дојде до познание на Бога и во една прилика ги искрши празните идоли...

Дeнecкa е Св. Марија Мaгдaлинa, пpвa блaгoвecницa нa Хpиcтoвoтo вocкpeceниe

Денеска се празнува Св. Марија Магдалина – Блажена Марија, прва благовесница на Христовото воскресение. Бидејќи според заслугите во одбраната на христијанството е рамна на апостолите Марија Магдалена е наречена рамноапостолна. Таа е родена во Сирија во близината на градот Магдала, поради...

Кaлeндaр нa МПЦ: Дeнeскa e Прeпoдoбнa Мaкринa

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 19 јули. Денеска е Преподобна Макрина. Света Макрина беше сестра на двајца познати и славни светители Василиј Велики и Григориј Ниски. Во својата младост таа беше свршена со некое момче што умре уште...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img