(Видео) Најмалку две лица загинаа – Пожар во руската ковид болница св. Ѓеоргија

Две лица загинаа денеска во пожар во ковид болницата во Астрахан, на југот на Русија, пренесуваат медиумите во регионот. Пожарот избувнал во одделението за интензивна нега, во болницата свети Ѓорѓија Според првичните информации се запалил апаратот за довод на кислород. Персоналот и...

(Видео) Воени вежби на границата со Украина но не и инвазија – Тврди Русија

Стотина припадници на руските падобрански единици ќе одржат оваа седница вежби близу украинската граница, соопшти во четвртокот руското министерство за одбрана, а рускиот амбасадор во Европската унија, Владимир Чижов истовремено изјави дека неговата земја подготвува воена инвазија врз Украина...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

(Видео) Путин го разгледуваше новото руско opyжје и вoeнa опрема

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети изложбата на оружје организирана од Националниот центар за одбранбено управување на Русија во Москва, каде што ги прегледа новите примероци на руска воена опрема и воена командна опрема. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоиг...

Русија ја прекина испораката на гас за европа – Цената на струјата урива рекорди

Цените на електричната енергија низ Европа се качија на загрижувалки нивоа поради зголемувањето на трошоците за купување природен гас и прекинувањето на физичкиот проток на овој клучен енергенс кон Германија низ гасоводот „Јамал-Европа“. Цената на гасот скокна откако операторот за...

Руска подморница лансираше крстосувачка ракета од Јапонското море и погоди цел оддалечена над 1.000 километри

Руска подморница успешно ја лансираше крстосувачка ракета „Калибар“ од Јапонското Море кон цел оддалечена повеќе од 1.000 километри, која се наоѓа на руско полигон на копно. Дизел-електричната подморница на Пацифичката флота Петропавловск-Камчатски погоди крајбрежна цел на дострел од 1.000 километри...

Русија: Ова не е ултиматум, но заврши времето за миpни преговори

Рускиот предлог за безбедносни гаранции не е ултиматум, но времето за мирни преговори со Северноатлантската алијанса помина, изјави рускиот заменик министер за надворешни работи Александар Грушко. „Нашите предлози се многу јасни. Помина времето на смирени тонови, верувања во зборовите. Ситуацијата...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

Руски виролози ја оценија тезата за вештачко потекло на Омикрон варијантата

Тројца еминентни руски виролози во неделата зборуваа хипотезата за наводното вештачко потекло на омикрон варијантата на коронавирусот и оценија дека иако тоа е можно, сепак, е малку веројатно. Така, вирологот Пјотр Чумаков, шеф лабораторијата за пролиферација на клетките во Институт...

Песков: Западот е подготвен да се здружи и со „црниот ѓавол“ само за да го запре Путин

Многу западни специјални служби и администрации не го сакаат рускиот претседател Владимир Путин и се подготвени да го извлечат и самиот ѓаволот и да го стават како главен ривал на претседателот, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Западниот медиумски...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img