Русија повторно го kaзни Гугл со неколку стотици илјади долари

Како дел од поширокиот спор меѓу државата Русија и американскиот технолошки гигант Гугл, судот во Москва денеска и одреди парична казна на компанијата Гугл Алфабет Инк. во износ од 3 милиони рубљи (400.386 долари), бидејќи не ги избришал содржините...

Го држи Западот во неизвесност: Според Блумберг, Путин е експерт за блефирање, оди во крајности, па се „врти“ без предупредување

Рускиот претседател Владимир Путин се покажува како „експерт“ во умешноста да го држи Западот во неизвесност, но тој како што повеќепати беше објавено од Москва, не сака војна во Украина, пишува американската новинска агенција Bloomberg особено специјализирана за деловни...

Путин со сочувство за македонските граѓани кои зaгинaa во Бугарија

Рускиот претседател Владимир Путин му изрази сочувство на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски по тешката сообраќајна несреќа во Бугарија во која загинаа најмалку 45 луѓе, вклучувајќи и 12 деца, јави денеска агенцијата Тасс. – Примите длабоко сочувство поради загинувањето...

Путин ќе учествува во експерименталнотo тестирањето на новата назалната вакцина

Рускиот претседател Владимир Путин се ревакцинира против корона вирусот со вакцината „Спутник Лајт“, пренесува Спутник вести. „Денеска, по ваша препорака и препорака на вашите колеги, добив втора вакцина Спутник Лајт. Тоа се нарекува ревакцинација“, рече претседателот на средбата со Денис...

Путин прeдупреди: Русија нема да толерира газење на црвените линии

За време на продолжениот колегиум на Министерството за надворешни работи на Русија, претседателот на Русија, Владимир Путин, ги формулираше задачите на надворешната политика, но го искажа и своето мислење за најважните меѓународни проблеми на денешницата. Путин рече дека на...

(Видео) Вистинска зимска идила: Во Москва падна првиот снег

Денеска во Москва падна првиот снег. Првите снегулки оваа есен во Русија претставуваат вовед во најладниот период во годината. Според руските метереолошки служби, во Москва се очекува да падне снежна покривка од околу три сантиметри. „Првите снежни врнежи го погодија центарот...

Песков: Москва нема да молчи пред агpecивните провокации на НАТО

Агресивните акции на НАТО во близина на руската граница ја принудуваат Москва да преземе безбедносни мерки, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Доколку е потребно, ќе преземеме мерки за да ја обезбедиме нашата безбедност доколку има провокативни акции на...

(Видео+фото) Само во Русија: Елен се вози во автобус

Во рускиот град Норилск, една жена се возела во автобус со елен, бидејќи, како што објаснила, и тие животни се уморуваат. Се враќавме од манифестацијата и решивме да одиме со автобус, рече Валерија Боглова. Според сопственикот, луѓето во транспортот биле среќни,...

Пандемијата коси во Русија: Трет ден по ред над 40 илјади зapaзени со коронавирус дневно

Во последните 24 часа во Русија се регистрирани 40 402 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починале 1 155 лица, соопшти тамошниот кризен штаб. Ова е трет ден по ред како во земјата се регистрирани над 40 000 новозаразени...

Русија до Косово: Ниту државата ви ја признаваме, ниту одлуките

Руската амбасада во Србија соопшти дека не ја признава одлуката на косовската влада да прогласи двајца руски дипломати за персона нон грата. „Веруваме дека овој чекор на Приштина е провокација“, посочуваат во амбасадата. „Не ја признаваме независноста на Косово, а со...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img