Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички објавија ново трилатерално безбедносно партнерство наречено AUKUS. Најзначајниот дел од договорот беше американското ветување да и обезбеди на Австралија технологија...

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

(Видео) Украле мост – Полицијата не знае како

Полицијата во Охајо е збунета бидејќи мост долг 17 метри е украден. Одговорните рекле дека “никогаш не слушнале за вакво нешто големо да е украдено. Лоповите демонтирале 17 метарски мост поставен на реката Акрон во Охајо, а полицијата подоцна рекла дека...

(Видео) Трaгeдиja: Полиција yбилa 14-гoдишнo дeвoјче во пресoблекувaлнa во бутик

Две лица загинале при пукотници што се случиле во продавница за облека во Лос Анџелес, соопштија локалните власти. Полицијата во Лос Анџелес потврди дека пукањето се случило околу 11:45 часот во продавницата Барлингтон, која се наоѓа во северниот дел на...

Кои градови ја откажуваат нова година а кои ќе ја слават

Веќе некое време се чинеше дека можеме да ја дочекаме Новата година во големите градови низ светот на прослави кои потсетуваат на оние од минатото, пред пандемијата. Сепак, новиот раст на бројот на пациенти и брзото ширење на варијантата...

Несреќа во Егејското Море – најмалку четворица мигранти ги загубија животите и околу 90 чекаат да бидат спасени откако им потона чамецот..

Најмалку четири лица загинаа и околу 90 чекаат да бидат спасени откако потона чамец со мигранти во Егејското море, северно од грчкиот остров Антикитира, јави дописничката на МИА од Атина. Според грчките медиуми несреќата се случила вчера, а мигрантите преку...

Бајден потпиша забpaна за увоз од кинеската покраина Ксинџијанг

Американскиот претседател Џо Бајден потпиша закон со кој се забранува увоз од Ксинџијанг поради принудната работа во тој кинески регион, објави Белата куќа. Нацрт-законот, кој доби одобрување од Конгресот на 16 декември, е дел од одговорот на Вашингтон на, како...

Вашингтон пpeдупредува: НАТО може да се приближи, а не да се оддалечи од границите на Русија

Потенцијалните дејствија на Русија во однос на Украина нема ги отстрани, туку ќе ги доближи војниците на НАТО до границите на земјата, изјави висок претставник на американската администрација. Ако Русија продолжи напред во она што веќе се случува, ние и...

Бела куќа: САД нема да се согласи со руските предлози за НАТО

САД нема да се согласат со руските предлози за безбедност во однос на НАТО, но би можеле да се согласат со други иницијативи, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. „Русија даде предлози - ние би се согласиле со некои,...

(Видео) Масивен верижен cyдир од 100тина возила во Висконсин

Автопатот 94 во САД е затворен по огромна несреќа во која наводно учествувале околу 100 автомобили - од кои некои изгореле целосно. Според локалниот центар за итни случаи, патиштата во областа биле покриени со мраз и лизгави, што можеби е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img