(Видео) Голем пожap во рафинерија во Тексас, има и повpeдeни

Четири лица се повредени во пожар што избувна во рафинеријата „Ексон мобил“ во Тексас на југот на САД, а локалната полиција соопшти дека се случила голема индустриска несреќа. „Полицијата е на местото на несреќата“, објавија властите од округот Харис во...

Русија и Кина заедно развиваат високотехнолошки opyжја

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка на полето на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на традиционалната годишна прес-конференција. „Со Кина соработуваме на полето на безбедноста. Вооружените сили на Кина се опремени со најнапредни системи...

(Видео) Срам: Полицајка му играла во скут на шефот поручник – двајцата се под истрага

Младата полицајка и нејзиниот претпоставен во Њујорк веројатно ги чека дисциплинска постапка откако протече видео на кое таа танцува во неговиот скут на забава на полициската празнична, божиќна забава во Бронкс, пренесува американски „New York Post“. Вера Мекали (26), која...

(Видео) Пепел и паника: Огромна ерупција на вулканот „Семеру“ – 13 загинати

Највисокиот вулкан во најгусто населениот индонезиски остров Јава исфрли пепел и предизвика паника меѓу жителите што живеат во близина. При ерупцијата, тринаесет лица го загубија животот во провинцијата Источна Јава во Индонезија. По ерупција на вулканот Семеру во регионот Лумајанг,...

Новата „ладна војна“ продолжува: Кина возврати со санкции спрема САД

Кина во вторникот објави санкции за четворица членови на Комисијата за меѓународна верска слобода на американската влада како одмазда за казните наметнати на кинески официјални лица поради поплаки за злоупотреби во северозападниот регион Ксинџијанг во земјата. Санкциите „додевка“ ја зголемуваат...

ЕКСТРЕМНА РЕТКОСТ: Откриен 66 милиони години стар и совршено сочуван ембрион од диносаурус

Фосил на неизведено јајце од диносаурус, совршено презервирано, фрла повеќе светлина врз врските меѓу диносаурусите и птиците. Фосилот стар 70 милиони години го зачувл ембрионскиот скелет на диносаурус овирапторид, наречен Бебе Џинглијанг по Кинескиот музеј каде што се наоѓа фосилот. Коските...

Американската воена морнарица заплени оружје од Иран испратено кон Јемен

Американската воена морнарица соопшти дека запленила големо количество пушки калашников и муниција прошверцувани во рибарски брод од Иран, кои најверојатно биле испратени кон Јемен. Како што беше соопштено синоќа, патролни чамци на американската морнарица откриле оружје на рибарски брод без...

Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот. Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми. Во оваа фаза на Омикрон бранот...

Таблетата на „Фајзер“ е прво одобрено лекарство против Ковид-19

Американската агенција за лекови (ФДА) го одобри итна употреба против Ковид-19 првото лекарство што е важна фаза во борбата против пандемијата, и може да им овозможи на милиони пациенти да добијат третман. -Ова одобрување обезбедува ново средство за борба против...

Во Русија е регистриран МИР-19, нов лек против Ковид-19

Министерството за здравство на Русија регистрираше нов лек против Ковид-19, МИР-19, кој го изработи Медицинско-биолошката агенција, соопштија денеска претставници на институцијата. – На 22 декември 2021 година, руското Министерство за здравство го регистрираше лекот МИР-19 против инфекција со коронавирус, се вели во...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img