(Видео) Пливал 12 часа до брегот: Министер преживеа пад од хеликоптер

Министерот на полицијата на Мадагаскар, Серж Желе, преживеал пад од хеликоптер во морето и вели дека морал да плива 12 часа за да стигне до брегот за да се спаси. Неговиот хеликоптер паднал во водата за време на една...

Шефот на СЗО: Со третата доза нема да се стави крај на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека не треба да се негува илузијата дека третата доза е доволна за да се ослободи светот од пандемијата на ковид-19, пишува Гардијан. Ниту една земја нема да може да излезе од...

13 милиони во kapантин: Кина затвори цел град поради ширењето на ковид

Кинеските власти во средата воведоа карантин во 13-милионскиот град Ксиан, поради острото ширење на Covid-19, четиресетина денови пред почетокот на Зимските олимписки игри во Пекинг. Кина од минатата 2020 година ја спроведува својата стратегија „нулта стапка на коронавирусот“ во рамките...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

(Фото) Еве како изгледа омикрон сојот виден под микроскоп

Научниците од центарот за вирологија и биотехнологија „Вектор“ успеале да изолираат вирусни честички од омикрон сојот на коронавирусот, па светот сега има можност од прва рака да види како изгледа… Македонија засега нема заразен од овој нов смртоносен сој.

Укpaинците во паниka: Cтpaвуваат од руска нуклeapка во Киев

Претседателот на Врховната Рада (украинскиот парламент), Руслан Стефанчук, гледа „навестувања“ од Русија за можен нуклеарен напад врз Украина. „До 1991 година Украина го имаше третиот најголем нуклеарен потенцијал во светот. Ние доброволно се откажавме од него и станавме држава без...

Бил Гејтс: Влегуваме во можеби најлошиот дел од пандемијата

Омикрон варијантата на коронавирус ќе нè погоди сите, предупреди американскиот бизнисмен и еден од основачите на „Мајкрософт“, Бил Гејтс. Гејтс на „Твитер“ истакна дека ги откажал повеќето планови за празниците. „Токму кога се чинеше дека животот се врати во нормала, можеме...

По долга пауза: Биг Бен ќе се огласи за Нова година

Познатата лондонска камбанарија Биг Бен ќе се огласи за Нова година, неколку месеци пред крајот на реставрацијата која започна пред четири години, соопшти денеска британскиот парламент. Познатото ѕвоно од 13,7 тони ќе се огласи на полноќ на 31 декември со...

Израел е првата земја во светот што ја воведува четвртата доза од вакцината

Израелскиот премиер Нафтали Бенет даде инструкции да почнат подготовките за давање четврта доза вакцина против коронавирус за одредени групи од населението. Панел здравствени експерти препорачаа четврта доза вакцина за постарите од 60 години, ризичните групи и медицинскиот персонал. Со тоа...

Курсот на еврото повторно е под прагот од 1,13 долари

Курсот на еврото денеска повторно е под прагот од 1,13 долари, објавија германските финансиски публикации. Во меѓубанкарската трговија во Франкфурт утринава единствената европска валута остана речиси непроменета на 1,1277 долари. Европската централна банка вчера одреди референтна стапка на еврото од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img