СТОЛЕ СТОИЛОВ ГО ЗАГУБИ МОБИЛНИОТ: Ова момче му го врати без да побара ништо за возврат

Македонскиот ракометар Столе Стоилов на својот Инстаграм профил објави фотографија на која се заблагодарува на едно чесно момче кое го пронашло неговиот изгубен мобилен телефон. Момчето по име Бранко, не побарал ништо за возврат и неговата постапка е поздравена од...

ВО ОКТОМВРИ: Над 3.000 италијански навивачи доаѓаат да ги бодрат „Азурите“ во Скопје

На почетокот на октомври фудбалската репрезентација на Македонија е пред нов предизвик. Во Скопје на Националната Арена „Филип Втори“ Македонија ќе ги пречека селекциите на Израел и на Италија. Израел не е магнет за гледачите, но затоа пак Италија која...

КАРПОШ СОКОЛИ ПОТПИША ДОГОВОР СО ХРВАТСКИОТ ИНТЕРНАЦИОНАЛЕЦ ЗОРАН ВРКИЌ

Вториот македонски претставник во АБА-лигата, екипата на Карпош Соколи, ќе влезе засилена во претстојната сезона, откако управата на клубот ги заврши сите работи околу потпис на договорот со хрватскиот интернационалец Зоран Вркиќ. 29-годишниот крилен кошаркар висок 203 сантиметри во таборот...

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ НА ОТВОРАЊЕТО НА СВЕТСКОТО ВОЕНО ПРВЕНСТВО ВО БОРЕЊЕ: Огромен е бројот на армиски припадници кои покрај одличните резултати во армијата на својата...

Во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје денеска е отворено 31. Светско воено првенство во борење, што ќе се одржува до сабота. На отворањето присуствуваа премиерот Емил Димитриев, министерот за одбрана Зоран Јолевски и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал потполковник...

ДРЖАВНА ПОМОШ ЗА ФОРМИРАЊЕ НА ЛИГА ВО БОКС: Голема финансиска поддршка за спортистите

Постојат популарни спортови за кои Македонија има успешна традиција кои не се професионално организирани во соодветна спортска лига. Токму преку оваа мерка ќе се издвојат до 700 илјади евра годишно за финансирање на таквата лига. Спортовите чии создавање на...

СПОРТСКА АКАДЕМИЈА: Врвни тренери од странство ќе работат со учениците

Најголем интерес во Академијата има за фудбалот за кој во дисперзираните паралелки во девет града низ Македонија се запишани околу 150 ученици. За четирите спорта, кои се изучуваат во Спортската академија (фудбал, ракомет, кошарка и тенис), ќе бидат ангажирани врвни...

СОКОЛИТЕ СО КВАЛИТЕТЕН НАСТАП ВО БУГАРИЈА: По два пријателски натпревари, управата и тренерот на „Карпош Соколи“ задоволни!

Вечерва во градот Правец во Бугарија, во пријателски натпревар играа Лукоил и Карпош Соколи. Натпреварот заврши 86-83 за Лукоил. Соколите прикажаа одлична игра, го надиграа својот домаќин, но шести играч на домашниот тим беше судијата. Најефикасен беше Пери со...

(Обновено)УСПЕСИ И НА МЕЃУНАРОДНА СЦЕНА: „Карпош Соколи“ со извонредна игра поведоа по првото полувреме во Софија против „Лукоил“

Денес, „Карпош Соколи“ гостува во Софија во пријателски натпревар со „Лукоил Акдемик“ Извонредните резултати на Соколите од скопски Карпош продолжуваат да се нижат. Во денешниот пријателски натпревар на „Карпош Соколи“ против „Лукоил Академик“ кој се одигрува во Софија, Соколите почнаа...

СНИМЕН ИНЦИДЕНТОТ: Видео од инцидентот на стадионот во Скадар – скандирање УЧК и напад на Македонските навивачи!

Штом беа истакнати македонските знамиња, радикалната навивачка група од Косово, позната како „Плисат“почна да довикува кон делот каде беа сместени македонските навивачи, а за кратко време почнаа да фрлаат и со пиротехничките средства. Perplasja mes tifozeve ne ndeshjen Shqiperi... by...

ЧЕСТИТКИ ЛАВОВИ: Конечно, радост во Македонскиот фудбал!

Македонската репрезентација до 21 година со 2-0 ја победи селекцијата на Северна Ирска и се искачи на врвот во квалификациската група за Европското првенство. Македонските надежи прокнижија уште три големи бода на патот до историски успех, пласман на Европско првенство....
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img