February 28, 2024, 10:48 pm

(Видео) Прв македонски филм на „Netflix“ – „Сестри“ номиниран за оскар за најдобар меѓународен филм

Од петок (24.12) светската публика ќе има можност да го гледа и филмот „Сестри“, што воедно е и прво филмско остварување на Дина Дума (30). Филмот имаше светска премиера на Филмскиот фестивал во Карлови Вари, а истовремено тој е и...

Македонија освои деветто место на Јуниор Евросонг

Музичката група Дајте музика се претстави со нумерата „Green forces“ на најновото издание на детскиот избор на најдобрата песна на Евровизија, освојувајќи го деветтото место. Во процесот на гласањето, македонските претставници на евросонгот добија најмногу поени од Албанија(12), што беше...

(Видео) Македонија е горда на вас: Одличен настап на нашите претставници на детската Евровизија во Париз

Кристина, Анастасија, Миха и Филип од „Дајте музика“ имаа одличен настап на овогодишната детска Евровизија во Париз со песната „Green Forces“. Браво дечки, Македонија е горда на вас! Погледнете го нивниот настап. https://youtu.be/bsHPzngVq04

(Видео) Тања Савиќ среде настап ја запеа нашата легендарна песна – публиката громогласно и се придружи

Српската пејачка Тања Савиќ вчеравечер имаше свој настап во земјава. Имено пејачката на својот настап во Гевгелија се одлучи да ги изненади присутните со пеење на македонската песна „Македонско девојче“. Публиката громогласно и заедно со неа во хор ги пееја стиховите...

МРТ го објави конкурсот за песна за Евровизија, еве кој има право на учество

Македонската Радио Телевизија (МРТ) објавува конкурс за прием на нови, оригинални, необјавени, современи авторски композиции, од кои по пат на натпревар, ќе биде избран претставникот и композицијата со која нашата држава ќе се претстави на изборот за песна на...

Борис Џонсон по седми пат стана татко

Британскиот премиер Борис Џонсон и неговата сопруга Кери го објавија раѓањето на нивното второ дете. Двојката сега доби ќерка. -Премиерот и г-ѓа Џонсон со задоволство го објавуваат раѓањето на здраво девојче во болница во Лондон. И мајката и ќерката се...

Кралицата Елизабета Втора го повикала своето потесно семејство – Се работи за нејзиното здравје, а пораката била јасна

Не само Британците, туку и обожавателите на „кралското семејство“ ширум Светот во последните недели се загрижени за здравјето на Елизабета Втора 95-годишниот монарх откажа многу официјални состаноци. Самиот принц Чарлс неодамна зборуваше за својата мајка. Наследникот на тронот бил изненаден...

(Видео) Објавени песната и спотот со кои децата од „Дајте музика“ ќе ја претставуваат Македонија на Детска Евровизија

Како што е веќе познато, децата од мегапопуларната детска серија „Дајте Музика“ се избрани од МРТ да ја претставуваат Македонија на годинешната Детска Евровизија. Песната кој вечерва беше промовирана во јавноста се вика „Green forces“, а ќе ја изведуват Кристина,...

Фотографија од младоста која сака да ја зaпaли: Карлеуша за да стане позната позира со раширени нозе прекриена само со грозје

Спомените на Јелена Карлеуша од минатото се вистинско богатство, а секое нејзино појавување во младоста или пак денес предизвикува буквално огромен хаос насекаде. Истото се случи и овој пат кога медиумите се присетија на нејзината фотографија од младоста на која...

Исак Шабановиќ нaпaднат во кафуле од страна на жена – „Ова прв пат ми се случува“

Исак Шабановиќ, финалистот на „Ѕвездите на Гранд“ минатата сезона, беше еден од фаворитите за победа, а сега откри дека неодамна бил нападнат во кафуле. „Завчера пијам кафе и ми приоѓа една жена и ми рече кој си ти, пејач? Ти...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img