Технологија

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој. Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови...

(Фото)Бизарно: Онлајн свадба се одржа на виртуелна платформа за настани

На социјалната мрежа Инстаграм се обзнани чуден и помалку загрижувачки настан. Виртуелна венчавка. Интернет просторот поради пандемијата се зголеми затоа што луѓето почнаа да учат, работат и состануваат онлајн. Но, не застанаа таму. Тоа го покажува и неодамнешниот бизарен...

Роамингот низ ЕУ заминува во историјата

Европските граѓани ќе можат да ги користат своите мобилни телефони без прекумерни дополнителни трошоци кога патуваат низ ЕУ, се согласија преговарачите во четвртокот наутро. Европскиот парламент, Комисијата и Советот на ЕУ се собраа во средата навечер на преговори за продолжување...

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии...

Микрософт не сака да го користите Chrome: Нова тактитка за демотивирање на корисниците да го симнат пребарувачот

Microsoft доста се потруди за на пазарот има сериозен интернет прелистувач, по отстранувањето на Internet Explorer. Уште и е тешко на компанијата да ја тргне сопствената поврзаност со овој стар прелистувач, но сепак мора да се признае дека Microsoft...

Британската разузнавачка служба: Вештачката интелигенција ќе донесе револуционерни промени во геополитиката

Шефот на британската разузнавачка служба МИ6, Ричард Мур, смета дека Кина и Русија работат на усовршување на вештачката интелигенција на начин што може да доведе до револуционерни промени во геополитиката во следните неколку децении. Мур вели дека Западот треба да...

Фејсбук ја иcклучува опцијата за препознавање на лица, oд платформата ќе се избришат сликите на лицето на повеќе од милијарда луѓе

Компанијата „Фејсбук“ денеска објави дека го исклучува својот систем за препознавање лица, кој автоматски ги идентификува корисниците на фотографиите и видеата и дека ќе ги избрише сликите на лицето на повеќе од милијарда луѓе. Џером Песенти, потпретседател за вештачка интелигенција...

(Видео) Кина претстави ново беспилотно летало кое може да носи бoмби

Кина претстави ново беспилотно воено летало, дрон со голем домет кој има различни можности. Станува збор за GJ-11 Stealth, дрон со простор за наоружување, а во развој е од 2013 година. Распонот на крилата е 14 метри. Деталите за дронот се...

Гугл зaбpaнува содржини што ги нeгираат климатските промени

Гугл ќе забрани објавување дигитална содржина што промовира лажни тврдења за климатските промени и се надева дека тоа ќе го ограничи приходот на оние што ги негираат климатските промени и ќе го запре ширењето дезинформации на неговите платформи. Компанијата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img