Технологија

Еве како да се „избришете“ од интернет

Интернет е место кое е преполно со интересни и корисни информации, но често не оптоварува, посебно ако многу време минуваме на социјалните мрежи. Затоа Швеѓаните Виле Далбо и Линус Унбак ја смислиле апликацијата Deseat.me која овозможува комплетно да се „избриште“ од глобалната...

Руски Ајфон 7 не го пробива ни Калашников

Рускиот бренд Caviar вообичаено изработува ултра скапи реплики на iPhone 7 наменети за олигарсите, но овој пат направи посебна титаниумска верзија која е наменета за елитните припадници на полициските сили бидејќи овој смартфон е отпорен и на куршуми од...

FERRARI СО МОДЕЛ ВО ЧЕСТ НА МИХАЕЛ ШУМАХЕР

Еден од петте специјални модели, со кои Ferrari ќе го одбележи 70-тиот роденден, ќе го носи името на 7- кратниот светски шампион во F1, Михаел Шумахер. Информацијата се појави во неколку италијански медиуми и во Auto Bild, но уште не...

МАШИНА ЗА СЕКОЈ ТЕРЕН: Официјално претставен новиот УАЗ Патриот!

УАЗ го претстави подновениот теренец УАЗ „Патриот“. Познати се цените и дополнителната опрема на новото возило. Новиот УАЗ „Патриот“ доби промени во надворешниот изглед – нова решетка и нови фарови со лед-диоди, поголем логотип и хромирани елементи, пишува Кјуто.ру. Внатрешноста претрпе...

ВНИМАВАЈТЕ: Ако ве повика овој број на Вибер, никако не се јавувајте

Веќе подолго време корисниците на Вибер се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите. Наводно, доколку се јавите на споменатиот број, хакерите лесно би можеле да...

,,ГУГЛ“ СЛАВИ ПОЛНОЛЕТСТВО: Почнаа од гаража во ,,Менло парк“ во Калифорнија

Поминаа точно 18 години откако Лери Пејџ и Сергеј Бин го покренаа „Гугл“ во една гаража во „Менло парк“ во Калифорнија. Од скромниот почеток, „Гугл“ во своите 18 години се претвори во најпопуларен интернет пребарувач на светот. Инаку, „Гугл“ својот...

(Видео)СЕГА СЕКОЈ МОЖЕ ДА БИДЕ ЗЕМЈОДЕЛЕЦ: Погледнете го тракторот-робот, кој самиот сее, жнее и ора!

Земјоделството е тешка, напорна работа која бара постојан физички напор во секакви временски услови, но Руските научници пред светот открија иновација која целата работа на фармерот ќе ја претворат во една голема видео игра Погледнете го новиот робот-трактор наречен „АгроБот“...

ЗАД МЕРЦЕДЕС БЕНЗ ГЛЦ КУПЕ- ПОТПИС СТАВИ МАКЕДОНЕЦ: Првиот дизајниран автомобил од Македонец

Славче Таневски е името кое што денес се запиша во македонската автомобилска индустрија.   Младиот и талентиран дизајнер, со своја иновација пред светот. „Од визија до реалност“ е неговото мото, затоа што зад  Мерцедес Бенз ГЛЦ Купе потпис става токму ова...

ЕКСПЛОЗИЈА НА GALAXY NOTE 7: Изгорела цела куќа!

Веќе постојат голем број на случаи каде што новиот Galaxy Note 7 најчесто се запалува при полнење, заради што Samsung ги повлече сите модели од продажба, а веќе врши замени за оние кои го купиле телефонот... Според WMBF News, куќа...

ВНИМАВАЈТЕ: Измама се шири на социјалните мрежи

Социјалните мрежи се преплавени од интересна порака која гласи дека нискотарифнта авиокомпанија Ryanair ќе подарува бесплатни билети по повод 35-та годишнина. Таа вели дека за да добијат билети како подарок, корисниците мора да ги исполнат неколку чекори: Прво треба да...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img