December 8, 2022, 8:01 am

Фото Галерија

(Галерија) Одговорна младина: УМС ја спроведува акцијата „Недела на солидарноста“ ширум Македонија

Младинските политички организации неуморно и нескромно ја негуваат практиката на одговорност и хуманост спрема ранливите групи, како важна општествена и колективна карактеристика. Преку десетици донации ширум Македонија, комитетите и комисиите на УМС при ВМРО-ДПМНЕ и оваа година повторно ја спроведоа...

(ВИДЕО) Научниците во паника: Пука најголемиот глечер во светот наречен „Судниот ден“

Глечерот Твајтс е со големина колку Британија и содржи доволно вода со која би се подигнало нивото на морето ширум светот за повеќе од половина метар. Придонесува со околу 4% од годишното глобално зголемување на нивото на морето и...

(Фото) Ултра модерно: Нова био-медицинска лабараторија на Астра Зенека

Центарот за „откривање“ AstraZeneca (DISC) лоциран во Кембриџ, Обединетото Кралство беше претставен вчера. DISC е дел од биомедицинскиот кампус во Кембриџ (CBC), замислен како иден водечки центар за биомедицинско истражување и развој. Зградата е триаголен стаклен диск со заоблени рабови...

(Фото+Видео) Вака изгледа кога 5 милионски град штраjkyвa

Широките, обично затнати со сообраќај улици во центарот на градот се празни. Некогаш раздвижените пазари се во молк, а продавниците затворени. Повремено поминување на автомобил, велосипедист или пешак нуди само минливи потсетници дека овие метрополи остануваат населени. Ова не е...

(Фото) Скопски маратон: „Трчајте како да бегате од Македонија“

Низ улиците на Скопје, денес се трча традиционалниот Виз-ер скопски маратон на кој настапуваат повеќе од 1.500 учесници. Она што беше интересно, беше една девојка која ги бодреше натпреварувачите со, необична за маратон, порака. Девојктата натпреварувачите ги мотивираше со...

НАЈУБАВОТО ДЕВОЈЧЕ НА СВЕТОТ: Ова Русинче ги стопи социјалните мрежи со фотографиите за Нова Година!

Анастазија Књазева има пет години и веќе е успешна во модниот свето. Оваа мала Русинка плени со својата убавина и многумина ја нарекуваат најубавото девојче на светот. Нејзиниот профил на Инстаграм, кој го води нејзината мајка го пратат 350.000...

ИЗЛОЖБА НА АРСЕНАЛОТ НА АРМ: Изложба на воена опрема и оружје по повод денот на народното востание “11-Oктомври”

После спектакуларниот огномет синоќа и низата музички и културни настани, денес во центарот на Прилеп продолжи одбележувањето на 75-годишнината од почетокот на народноослободителната борба, “11-Октомври”. Прилепчани имаа можност да погледнат дел од арсеналот и воената опрема на Армијата на Република...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img