Четири лица повредени при судир на автомобил и запрежно возило

Четири лица, од кои едно потешко, се повредени во сообраќајна несреќа која се случила вчера околу 10.50 часот. На регионалниот пат Велес – исклучок за с.Мамутчево се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „фолксваген голф“ со светиниколски регистарски ознаки, управуван...

Приведен криминалец баран со потерница – ова се деталите

На 23.12.2021 на место викано „Ѓумушица“ во Прилеп, полициски службеници од Полициска станица Прилеп го привеле А.И.(33) од Прилеп. За него била распишана потерница од Основен суд Прилеп за издржување казна затвор од една година и шест месеци. Тој бил спроведен...

Приведено лице од Виница – со закана кон вработените украл пари од обложувалница

На 22.12.2021 во 20.40 часот во Виница, полициски службеници од ОВР Виница го лишиле од слобода Н.Ј.(36) од Виница. Тој се сомничи дека на 20.12.2021 со закана кон вработените одзел пари од обложувалница во Виница. Тој бил приведен во полициска...

(Видео) Страшно: Изгоре преполн траект – 37 загинати

Најмалку 37 лица загинаа, а 72 се повредени во пожар на преполн траект на југот на Бангладеш, соопштија локалните власти. Пожарот избувнал три часа по полноќ по локално време, во близина на градот Џалакати, на брод што испловил од главниот...

Казнети 158 возачи во Скопје во текот на вчерашниот ден

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (23.12.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 158 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 30 санкции, девет...

Скопјанец yцeнувал девојка, ѝ барал 3.000 евра за да не објави нејзини компромитирачки фотографии

Денеска (23.12.2021) во трговски центар во Скопје полициски службеници од Единицата за насилен криминал при СВР Скопје го приведоа А.Е. (24) од Скопје поради основано сомнение за сторено кривично дело уцена. Имено, А.Е. побарал 3000 евра од 22-годишна девојка...

3aпленети околу 5000 парчиња пиротехника на плоштадот во Тетово

Тетовски полицајци денеска на градскиот плоштад приведоа 25 годишник кај кого се најдени 5000 парчиња пиротехника, поради сомнение за нелегална трговија. -Во 16.30 часот од страна на полициски службеници од Тетово при преземање мерки по план за откривање на лица...

Cообраќајот во пpekин: Тешkа сообраќајка на патот Струмица-Радовиш

Сообраќајот на патот Струмица-Радовиш е пренасочен по стариот пат поради сообраќајна незгода. Сообраќајката, како што информираше попладнево Авто мото сојузот на Македонија, се случила кај месноста Градошорска крстосница

(Фото) Пpeтpec во Каратманово, зaплeнeти над 3000 парчиња пиpoтехички средства

По претходно добиени оперативни сознанија и обезбедена наредба за претрес, денеска (23.12.2021) е извршен претрес кај З.Р. (55) од с.Каратманово, општина Лозово во врска со недозволена трговија со пиротехнички средства, при што пронајдени се над 3000 парчиња пиротехнички средства....

Професорот од Струга кој пpeтепа дете бил пpoблематичен подолго време, имало одлука за негово cyспендирање

Професорот, што денеска напладне со метален предмет повреди ученик бил проблематичен подолг период, потврди директорката на средното училиште „Ибраим Темо“, Бесиме Јонузи. Според неа, расправијата меѓу професорот и ученикот почнала завчера, а дисциплинската комисија во училиштето вчера донела одлука за...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img