Uncategorized

Директорот на ЦУК со cepиозно пpeдупредуње: Граѓаните да следат прогноза и да избегнyвaaт повисоки места при најави за oбилни снежни врнежи

По обилните снежни врнежи во делови на земјава за време на изминатиот викенд, дефектите со електричната енергија, како и поплавите, директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов упати апел до граѓаните да ја следат временската прогноза...

Повторно фaтeно огромно количество дpoга – Уапceни две лица

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка со која се опфатени две лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори согласно...

(Фото) Жecтоки peaкции: Матичните лекари контра владината мерка, народот изpeволтиран – „Филипче ќе пpeтерува до кога му се може“

30 денари од пациент за матичните лекари доколку 70% од нивните пациенти се вакцинираат. Оваа предлог одлука беше донесена официјално на 122-та Седница на Владата на Република Македонија, а има за цел да ги стимулира граѓаните да се вакцинираат. Уште...

Axмети до март не „прифaќa“ ocтавка од 3aeв

Лидерот на ДУИ Али Ахмети не дозволува Зоран Заев да поднесе оставка од премиерската функција, барем не до март следната година, вели висок функционер на ДУИ за „Слободен печат“. Заев, пак, кој замина од лидерската позиција од СДМ, без оглед...

Швајцарците на референдум одлучуваат за поништување на KoBид сертификатите

Швајцарските граѓани денеска преку референдум ќе одлучат дали треба да се укинат Ковид пропусниците кои сега им се потребни за влез на настани или во ресторани. Противниците на ковид потврдата со петиција ги принудија властите да се оди на...

Мицкоски со порака од Водно

Последни подготовки пред зимската сезона. Крајот на Ноември, Водно и градот убав! Есента со сета своја убавина…, напиша лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Најпрвин, сакам да изразам сочувство до семејствата на жртвите“, ја почнува атлетичарката Дрита Ислами својата приказна за искуството со патувањето со агенцијата „Беса турс“ кон Бугарија за порталот Алмакос. -Чувствувам потреба да ги споделам ова лошо искуство, затоа што се...

Мачка ги спасила животите на тројца станари во САД

Животите на тројца жители на американскиот град Сиракјус ги спасила мачка, која ги разбудила откако избил пожар во зградата. Пожарот избувнал во саботата наутро по локално време, на првиот кат од зграда во сојузната државата Њујорк. Според пожарникарите, мачката ги разбудила...

Се огласи ќерката на Мерима Његомир: Не верувавме дека крајот ќе дојде толку брзо

По тешко боледување вчера почина пејачката Мерима Његомир. Имено, неодамна беше откриено дека пејачката боледува од рак и дека е во тешка состојба, а децата до самиот крај беа со неа. Ќерката на Мерима, Љубица Његомир со „Republika“ зборуваше...

(Видео) Мицкоски: Продолжуваме со проекти, ново училиште во Илинден за целодневна настава во општината и сензорна соба за децата со попреченост

Добар ден и од мене, продолжуваме со теренските активности, тоа за кое што сме се обврзале пред граѓаните да го реализираме. Продолжуваме да го набљудуваме и следиме, нормално процесот на реализација на ветувањата. Едно од тие ветувања е и ова...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img