January 19, 2022, 11:50 pm

ДОСТА ЗЛОЧИНИ: За судбината на Македонија одлучуваат 19% албанци, да не дозволиме тоа да се случи и во Србија – предупредува Вучичевиќ

Уредникот на еден од најтиражните српски весници „Информер“ Драган Вучичевиќ во својот последен уреднички коментар смета дека ситуацијата во Македонија треба да биде пример за нив, Србите, како НАТО, САД, ЕУ се обидуваат да ја рушат државата и да...

ПОДДРШКА ПРИСТИГНА И ОД ЦРНА ГОРА: „Караѓорѓе од Македонија“ е единствен самостоен претседател на Балканот!

Претседателот на Македонија Ѓорѓе Иванов во текот на разговорите со Федерика Могерини демонстрираше дека е најсамостојниот и најсуверениот претседател на некоја држава на Балканот - пишува црногорски „Принцип“ Не само што не потклекна, поколеба или замисли, туку одлучно и повтори:...

ПОДДРШКА ЗА ЃОРЃЕ ИВАНОВ ОД СИТЕ СТРАНИ: Ги поддржуваме оние сили кои ги застапуваат интересите на братскиот Македонски народ!

Поддршка за одлуката на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов пристигнуваат од сите страни. По поддршката која ја дададе и српскиот премиер Александар Вучиќ, со поддршка излегоа и од партијата СНП Наши „СНП Наши овој пат изразува полна и безрезервна поддршка...

ВУЧИЌ ЈА „ЗАКОПАЛ“ МОГЕРИНИ: Како ќе реагиравте ако ние направевме српска платформа за Република Српска и ситуацијата во БиХ?

По средбата со високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини, премиерот на Србија Александар Вучиќ одржа прес-конфенција за медиумите на која во најголем дел одговараше на прашања поврзани со средбата. -Ја прашав Могерини: „Дали би молчеле...

КАРАКАЧАНОВ: Ние сме против двојазичност, федерализација и кантонизација на Македонија

Од бугарската партија ВМРО-БНД велат дека со загриженост ги следат процесите во Македонија од изминатите денови, и не треба да се прават компромиси и да се дозволи албанскиот како втор службен јазик. Доколку Македонија сега попушти пред притисокот, утре може...

(Видео)МОГЕРИНИ ДОБИ ЛАДЕН ТУШ ВО БЕЛГРАД: Пратениците скандираа „Србија, Русија не ни треба Унија“!

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, по вчерашниот ладен прием во Скопје, доби уште еден „шамар“ во Белград денес откако пратениците во српското Собрание почнаа да скандираат „Србија, Русија не ни треба Унија“ Пратениците од Двери со лидерот Бошко Обрадовиќ...

НАВРЕДИ И ЗАКАНИ ДО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И МАКЕДОНИЈА: Политичарите од протекторатот Косово со закани до Македонија!

Република Македонија од денеска не постои повеќе, ова во Фејсбук статус го пишува албанската пратеничка Месила Дода. – Република Македонија од денеска не постои повеќе. Нејзиниот крај си го потпиша самиот претседател на оваа држава Ѓорге Иванов. Тој е најсрамниот...

ЕКС-ПОТПОЛКОВНИКОТ НА КОС ЗА ЗАЕВ: Ако Заев е спремен да ги продаде Македонците, зошто не би ги продал и Србите?

Ако Заев заради власт биде подготвен да ги продаде интересите на македонскиот народ, зошто тогаш не би бил дел од албанскиот заговор против Србија? Oва за српски „Информер“ го тврди потполковникот на КОС во пензија, Љубан Каран, додавајќи дека...

БАЛКАНОТ ПРЕД ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА: Србија ќе го смета чинот на признавање на геноцид од страна на Заев за објавување на војна!

Лидерот на опозиционата СДСМ Зоран Заев го известил Централниот одбор на партијата за коалициониот договор со албанската партија ДУИ- пишува српски Информер   Тој договор помеѓу останатото, предвидува и Одлука со која Србија ќе се терети за геноцид над Албанците во...

„ШИПТАРОЉУБЕЦ“! ЗАЕВ БАРА СРБИЈА ДА БИДЕ ОБВИНЕТА ЗА ГЕНОЦИД: Српските медиуми денес со силни реакции по договорот на Заев и ДУИ!

Кандидатот за премиер на Македонија и лидер на СДСМ, Зоран Заев постигна договор со албанската партија ДУИ, Србија да биде обвинета за наводен геноцид извршен над Албанците во таа земја помеѓу двете светски војни, пишува српски „Информер“. „Информер“ пишува дека...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img