January 19, 2022, 11:40 pm

НОВИ БАНКНОТИ: Од декември ќе пазариме со двестотки и двеилјадарки

Новите банкноти од 200 и 2.000 денари од 15 декември ќе бидат пуштени во оптек, а петилјадарката ќе замине во историјата Новите книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари ќе бидат пуштени во оптек на 15 декември. Народната банка...

ЕЛЕМ ЌЕ СЕ ШИРИ ВО СТРАНСТВО: Една од најголемите македонски компании ќе се шири надвор од Македонија!

ЕЛЕМ планира да се шири надвор од Македонија. Во државните Електарни се прават анализи во наредниот период да бидат отврени две фирми надвор од земјава преку кои ќе се пласираат произведените вишоци струја. „Се прават анализи во компнијата за отворање...

НЕ ГИ ПЛАЌАЈТЕ ЗАСТАРЕНИТЕ СМЕТКИ: Компаниите вршат незаконската наплата на застарените сметки

Во последниве неколку години сведоци сме на побарувања од компаниите кои вршат јавни овластувања за наплата на сметки за т.н. повремени побарувања (струја, вода, парно) стари и по 5, 10, па дури постари и од 20 години. Впечатливоста е во...

ОБЈАВЕНА ВИСИНАТА НА ДРЖАВНИОТ ДОЛГ: Македонија во друштвото на најмалку задолжени земји во Европа!

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и јавниот долг кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и јавниот долг во однос...

МАКЕДОНИЈА МЕЃУ ГЛАВНИТЕ ДОБАВУВАЧИ: Македонија меѓу главните добавувачи на земјоделски производи на рускиот пазар!

Република Македонија е нов снабдувач на огромни количини на овошје и зеленчук во Краснодарскиот регион во Руската Федерација, пишува „Комерсант“ Според Федералната ветеринарна и фитосанитарна служба, во изминатиот период од девет месеци оваа гоина, преку контролните пунктови поминале околу 1.1...

НОВА АВИОЛИНИЈА ОД ПОНЕДЕЛНИК: Скопје-Хановер за 899 денари

Скопје – Хановер е новата линија која од 31 октомври ќе сообраќа од Аеродромот Александар Велики, а билетите ќе се резервираат по цени почнувајќи од 899 денари за билет во еден правец, соопштија денеска од ТАВ и Виз ер. Авиопревозникот...

Почна редовен ископ на руда од „Злетово“, планирани 200.000 тони годишно

Започна редовното ископување олово-цинкова руда од рудникот „Злетово“ кај Пробиштип, откако беа завршени сите административно-технички процедури и подготвителни постапки за непречен старт со работа, соопшти денеска концесионерот на руднокот, бугарската компанија „Минстрој“. Активно се врши експлоатација на руда од два...

ПОСКАПУВААТ ГОРИВАТА: Бензинот поскапува за 1.5, другите горива за два денари!

Бензинот „еуросупер БС 95“ од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а „еуросупер БС 98“, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денари. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, литар „еуросупер БС 95“ ќе се продава...

Собранието го донесе Буџетот за 2017 година

Собранието на Република Македонија со 72 гласови „за“ и 37 против денеска го донесе Буџетот на Република Македонија за 2017 година со кој вкупните приходи се планирани на ниво од 187,612 милијарди денари. Вкупните расходи се на ниво од...

МИНОСКИ: Буџетот за 2017 година гарантира редовна исплата на плати, пензии, социјална помош

Јавниот долг на Македонија е десет процентни поенти под европските критериуми, а државниот долг е два и пол пати помал од просекот во Европската Унија, вели Kирил Миноски, министерот за финансии во интервју за „Дневник“. Во услови на се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img