January 19, 2022, 11:27 pm

ПРОВЕРЕТЕ Каква боја ви се усните? Бледите укажуваат на слабокрвност, виолетовите се знак да се храните поздраво

Усните природно би требало да бидат розови, а сите други нијанси укажуваат на одредени проблеми. Усните природно би требало да бидат розови, а сите други нијанси укажуваат на одредени проблеми. 1. Бледо розови - ако усните се побледи од вообичаено, тоа...

ПРОВЕРЕТЕ: Табела за нормален притисок на крвта според возраста, за жени и мажи

Еден од најраспространетите здравствени проблеми на денешницата дефинитивно е зголемениот притисок на крвта. Пропратен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение и здравје. Крвниот притисок може да варира повеќепати во текот на еден...

НАБАВЕТЕ ГИ ОВИЕ РАСТЕНИЈА: 5 домашни растенија кои ќе ви помогнат подобро да спиете навечер

Иако домашните растенија главно се користат како декоративен елемент кој на некој начин внесува свежина во домот, тие може да имаат и многу други корисни намени. Една од начините со кој можете да придонесете за квалитетниот сон во текот на...

ИСПЕРЕТЕ ЈА МАШИНАТА ЗА ПЕРЕЊЕ АЛИШТА

Веројатно, на малкумина им текнало дека и машината за перење треба да се исчисти, бидејќи на тој начин уште подобро ќе ја пере облеката. Исто така, со чистењето на машината не доаѓа до таложење на отпадоци во внатрешноста на филтерот. Исклучете...

НАЈДОБРИОТ ПОЈАДОК ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА БРОЈОТ НА КИЛОГРАМИ

Дали постои некоја намирница или чпудотворна состојка која предизвикува слабеење доколку се консумира наутро? На ова прашање постои само еден одговор: протеин Голем број на научни истражувања укажуваат на фактот дека високопротеински појадок како јајца, сланина го надминува појадокот со високасодржина...

ПИЈТЕ ВОДА СО ЛИМОН: Еве за што е корисна

Еден лимон содржи 64% од дневните потреби за витамин Ц, а воедно содржи фитохемикалии како полифеноли.  Многу експерти советуваат дека денот треба да се отпочне сочаша вода со лимон. За да ја подготвите оваа комбинација зовријте малку вода, оставете...

ХРАНЛИВА БОМБА: Матичен млеч

Исклучително го зајакнува имунитетот, поволно делува на бронхијалната астма, болести на џигерот, зараснување на фрактурите на коските и на кожните заболувања.     Матичниот млеч содржи витамини од Б група, посебно висока концентрација на витамини Б5 и Б6, витамини А,...

ЗАПОЧНЕТЕ ГО ДЕНОТ ЗДРАВО:Не прескокнувајте го поја

Многу жени, посебно оние опседнати со својот изглед, прават грешка и го прескокнуваат појадокот.   Појадокот, меѓутоа е најважниот оброк и затоа треба да му се позветува посебно внимание. Тоа не значи дека треба да се прејадуваме, туку да се знае...

СЕКОЈДНЕВНО ПИЕЛ ОД ОВОЈ НАПИТОК И ЖИВЕЕЛ 152 ГОДИНИ: Сурутка – најздравиот напиток кој постои

Дури и да не може да  направи сите да поживееме 152 години, нема никакво сомневање дека сурутката е еден од најздравите напитоци кои постојат. Еве што се лекува. Томас Пар, скромен англичанец од село, го држи рекордот кога станува збор...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img