January 17, 2022, 6:01 pm

Кујната на една балканска земја е официјално најздрава во светот

Американската медиумска платформа за медицински совети, Healthline, веќе 15 години прогласува една кујна за најздрава во светот – грчката. Како што истакнува Healthline, грчката кујна ја подобрува состојбата на целокупното здравје, но кожата и косата исто така најчесто се препорачуваат...

Како да направите крофни меки како памук

Сигурно и вие имате некој свој рецепт за крофни, но секогаш сакаме да пробаме некои нови. Ова е еден стар рецепт, како што ги приготвувале нашите мајки и баби, па доколку одлучите да го испробате, нема да се покаете,...

ПОЈАДОК ЗА 15 МИНУТИ: Децата го обожаваат, а се прави додека трепнеш

Меки, шупливи, мирисни вкусни…Толку многу се вкусни, што кога ќе почнете да ги јадете – не знаете за доста! Се приготвуваат навистина многу брзо со состојки кои веќе сигурно ги имате во кујна, а резултатот ќе ве воодушеви.Потребни состојки:...

Брзо јадење – пица со јогурт, без квасец, мека и следниот ден

Рецепт и видео прилог на “Да готвиме лесно”. Драги мои, денес со вас сакам да го споделам рецептот за едно брзо и едноставно приготвување на пица. Ова не е класична пица, може да ја наречеме и лажна пица, но има одличен...

Како да направите совршено пилешко на скара

Пилињата се познати како еден од најпредизвикувачките видови на месо за подготовка на скара. Ако го подготвите правилно, ќе добиете сочно месо во кое ќе уживате. Но, само еден момент на невнимание (или малку незнаење) и ќе добиете суво месо...

Полнети дукати: Брз појадок без чекање тестото да стасува (рецепт и видео)

Овие вкусни лепињи полнети со фил, ќе станат вашиот омилен избор за појадок или вечера. ЗА ФИЛ: 400 г компир 100 г кромид 200 г младо солено сирење ЗА ТЕСТО: 500 г брашно + 200 г за наросување 100 мл масло 200 мл млако млеко 100 мл млака...

(Видео) ПОЛНЕТ СТАР ЛЕБ: Вкусен рецепт од состојки кои ги имате дома

Одличен начин да ги искористите состојките кои ви останале.       СОСТОЈКИ: бајат леб исечкан на парчиња шунка кашкавал кечап павлака јајца јогурт магдонос бибер оригано   Парчињата леб премачкајте ги со кечап, наредете ги во калап или плех, па измеѓу наредете листови...

Домот ќе замиpиса од рано наутро: Мафини со фета и маслинки

Направете вкусен појадок. СОСТОЈКИ: 4 јајца 4 дл. јогурт 1 дл. масло 1 прашок за пециво 200 гр. пршута сечена 200 гр. фета 50 гр. сечени маслинки 2 ½ чаши брашно ПОДГОТОВКА: Се рони фета сирењето и се додаваат јајца, па сечена пршута и прашок за пециво, сечени маслинки и...

ИДЕАЛНИ ЗА ПОЈАДОК: ПАЛАЧИНКИ БЕЗ БРАШНО

Не постои возрасна граница за вистински љубители на вкусните палачинки. Овојпат со вас споделуваме рецепт, којшто е брз, лесен и едноставен и којшто не бара брашно за подготовка. За овие палачинки потребно е: две банани, две јајца, 200 грама овесни...

ПЕЧЕНИ РОТКВИЦИ: Богатство од вкусови!

Пробајте ротквици на малку поинаков начин… СОСТОЈКИ: 24 црвени ротквици 1 лажица сончогледово масло 1/2 лажичка сол свежо мелен црн бибер 2 лажици несолен путер 1 големо чешне сечкан лук 1/2 лажичка семки ким НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Ротквиците преполовете ги, намастете,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img