January 20, 2022, 12:02 am

ЗА ПРИГОВОРИТЕ ДО ДИК НЕМА ПРАВНА ОСНОВА: На спорните места немало никаква пријава за интервенција!

За мене е очигледно, како што е очигледно и за граѓаните на Македонија дека нема апсолутно никакви правни аргументи за овие приговорите кои се доставени до Државната изборна комисија. И од избирачките места на кои се однесуваат приговорите, не...

ПРОДОЛЖУВА ЕСКАЛАЦИЈАТА НА НАСИЛСТВОТО: Цел на напад и семејството на новинарот Јанко Илковски

СДСМ продолжува да ја ескалира сиутацијата во државата, притоа искористувајќи ги криминалните капацитети на партијата кои заплашуваат и тепаат неистомисленици Откако пред неколку дена прво вербално беше нападната ќерката на професорката Иванка Додовска, поради политичката определба на професорката од страна...

СПАСОВСКИ ИНСТАЛИРАШЕ НЕПРОФЕСИОНАЛНИ СТРУКТУРИ: Спасовски инсталираше структури кои се на страната на криминалците!

Структурите кои Оливер Спасовски ги инсталираше по неговото доаѓање на должност како технички министер за внатрешни работи, се далеку од професионалци. Тие практично имаа улога да одработат и да бидат на страната на оние кои што се вклучени во...

ВМРО-ДПМНЕ ОЧЕКУВА ФЕР ИСХОД ОД СЕДНИЦАТА НА ДИК: Очекуваме ДИК да ја верификува волјата на граѓаните!

Очекуваме фер и веродостоен исход. Очекуваме Државната изборна комисија да го верификува она што е волја на граѓаните. Имавме мирен и фер изборен процес, кој едноставно ја рефлектира волјата на граѓаните. Така што очекуваме една исправна одлука на ДИК,...

ОДБИЕН И ШЕСТИОТ ПРИГОВОР: Едногласно одбиен шестиот приговор на БЕСА

Шестиот приговор на Беса, поднесен за повреда на постапката за гласање во повеќе изборни места во општина Тетово, ИЕ 6, беше одбиен едногласно со образложение дека не се поднесени докази за некористење УВ-ламби, спреј, дека било доволено да се гласа...

ОДБИЕН И ПЕТТИОТ ПРИГОВОР: Приговорот за прегласување во Гази Баба одбиен со девет гласа против!

Во петтиот приговор Беса бара пребројување на целата општина Гази Баба, бидејќи се сомнева во несовпаѓање на бројките од записниците со резултатите сумирани од општинската комисија. Забелешката не е наведена во записникот од општинската комисија. Со девет гласа против беше...

ЗАЕВ ПОВТОРНО ИЗБЕГА ОД РОЧИШТЕ: Основниот суд во Куманово не го одржа рочиштето за прислушкуваните разговори објавени од Заев!

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, претставникот на правното лице СДСМ Дамјан Манчевски и адвокатот на одбраната Мирослав Вујиќ, денеска не се појавија на четвртото рочиште закажано во кумановскиот Суд по однос на приватната тужба на Виктор Цветковски, за неовластено...

ПРИГОВОРИТЕ НА БЕСА АПСОЛУТНО БЕСПРЕДМЕТНИ: Бедредин Ибраими нема намера да го прекршува законот и да предизвикува хаос!

Јас сум правник и работам строго по Закон, и овие приговори се апсолутно безпредметни. Законот и правилниците ни го велат тоа, изјави Бедредин Ибраими, на денешната седница на ДИК, по однос на приговорите од паријата БЕСА.   -Нека знаат јасно сите...

ГЛАСАЊЕТО ВО ЛИПКОВО КРИСТАЛНО ЧИСТО: СДСМ и БЕСА во постизборен инженеринг за поништување на волјата на гласачите!

Перфектен изборен ден, без никакви забелешки и било какви неправилности, пренесува Сител.   Вака набљудувачите и членовите на избирачките одбори на гласачките места во селото Отља во скопско Липково за кои БЕСА има поднесено приговори го оценуваат изборниот процес на 11...

НЕИЗВЕСНО ДО КРАЈОТ: Mожно сценарио на СДСМ, на крајот да се уважат приговорите со кои се сака да се направи изборен инжинеринг и поништување...

Можното сценарио на поразениот СДСМ е на крајот да се уважи еден од приговорите, со кој практично ќе биде поништена волјата на граѓаните. Досега во ДИК се одлучува според закон и единствено СДСМ ги поддржува неоправданите приговори на БЕСА. Тоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img