January 20, 2022, 1:03 am

Технологија

Внимание: Проверете дали вашиот лаптоп, скришно ве снима!

Дали понекогаш се чувствувате параноично и мислите дека некој сака да ги украде вашите дигитални информации? Не треба премногу да се грижите, но важно е да бидете внимателни и да водите сметка за знаците кои укажуваат на тоа Ако до...

МИГ-41, АВИОН КОЈ ЌЕ ОПЕРИРА ОД ВСЕЛЕНАТА: Ловецот-пресретнувач МиГ-41 спремен и за космосот!

Напредниот авијационен комплекс за пресретнување на големи висини МиГ-41, кој е изработен како замена за висинскиот пресретнувач МиГ-31, ќе може да исполнува и задачи во вселената, изјавил за телевизискиот канал „Звезда“ генералниот директор на руската авионска корпорација (РСК) МиГ...

ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ТАЈНИ НА ЦРВЕНАТА АРМИЈА: И Пентагон стравувал од Руската „теорија на времето“!

Како астрофизичарот Николај Козирјев дошол до сознание дека сегашноста, минатото и иднината постојат во ист момент. Илјада луше во експериментите „патувале“ низ времеплов од Сибир. Енергијата на Земјата пристигнува со „протекот“ на времето Една од најголемите воени тајни на Црвената...

АКО ГИ СЛУШНЕТЕ ОВИЕ ЗБОРОВИ НА ТЕЛЕФОН, ВЕДНАШ СПУШТЕТЕ: Може да бидете измамени

Откако постојат телефоните, постојат и измамите што се прават со нивна помош. Единствената разлика од минатото и сега е што денес има многу покреативни и пософистицирани методи за нивно спроведување. Токму затоа и решивме да ве предупредиме на една...

ПРЕД ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ОД ДОМА ПРОВЕРЕТЕ:„GOOGLE MAPS“ ЗНАЕ КАДЕ ИМА „ГУЖВА“

Пред да го напуштите домот наутро направете брз поглед на “Google Maps” може да Ви ги покаже рутите кои треба да ги избегнете за да стигнете на работа неколку минути порано. Како ги знае овие информации? Фото извор: Google maps Одговорот...

НОВИ ПРОМЕНИ НА ФЕЈСБУК: „Фејсбук Сторис“ промена која налути некои од корисниците!

Корисниците на најголемата социјална мрежа во светот се повторно револтирани од промените на страницата. Од вчера на „Фејсбук“ е достапна оцијата „Stories“ во Ирска, а во следниот период ќе стане достапна и во другите земји. Оваа опција овозможува споделување...

РУСИТЕ ПРОИЗВЕДОА ПРАВОСЛАВЕН ТЕЛЕФОН ЗА „ВИСТИНСКИТЕ ВЕРНИЦИ“

Ем руски, ем златен, ем православен... Цената му е 25.000 евра!  А гаранцијата е неверојатни  12 месеци! Русите направија православен мобилен телефон. Од 18-каратно злато, со копчиња во форма на крст и цена што можат да си ја дозволат само богатите...

ФЕЈСБУК МЕСИНЏЕР ВЕ ПРИСЛУШКУВА: Дури и кога не е активна, апликацијата го користи микофонот и камерата на телефонот!

Корисниците на Фејсбук Месинџер би требало да знаат дека оваа апликација може да ве прислушува дури и кога не го користите телефонот. Имено во условите на користење јасно стои дека Фејсбук Месинџерот може да го користи микрофонот на телефонот за...

АКО ВЕ ПОВИКА ОВОЈ БРОЈ НА „ВИБЕР“, НИКАКО НЕ СЕ ЈАВУВАЈТЕ

Веќе подолго време корисниците на „Вибер“ се жалат дека добиваат повици од бројот +266696687, а сега е откриено и што може да ви се случи ако се јавите. Наводно, доколку се јавите на споменатиот број, хакерите лесно би можеле да...

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Овие апликации го успоруваат телефонот и ја трошат батеријата

Компанијата која се занимава со антивирусен софтвер АВГ Тецхнологиес, објави листа на апликации кои имаат негативно влијание врз функционирањето на вашиот смартфон. Станува збор за апликации кои ви ја исцрпуваат батеријата, ја трошат меморијата и интернетот. Компанијата ги анализирала податоците добиени...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img