Ckaндал со прислушкување во Чешка: Претседателот обвинyвa дека го пpислyшкyвaaт неговите служби

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини сопствената тајна служба дека го прислушкувала, како и луѓе од неговата непосредна околина.

Земан за весникот „Блеск“ изјави дека премиерот Андреј Бабиќ му ветил дека надзорот и прислушувањето ќе престанат, но, како што изјави, тоа продолжува.

Чешкиот претседател тврди дека го прислушуваат кога разговара со вработените по телефон. Тој додаде дека за прислушкувањето дознал од извор од домашната разузнавачка служба БИС.

Како што се наведува, БИС мора да добие судско одобрување за да спроведе телефонски надзор.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This