October 2, 2023, 6:23 pm

Cpeдношколците утре излегувaaт на улица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Средношколците за утре во периодот од 15.30 часот до 16.30 часот најавуваат протест кој ќе се одржи пред Министерството за образование. Покрај протестот, ќе има и бојкот на наставата во училиштата.

Средношколците бараат да биде укината државната матура.

-Исто така утре 11.12.2020 освен протестот пред МОН, ќе се одржи и бојкот низ средните училишта. Имаме информации дека во одредени средни училишта професорите вршат притисок врз учениците да не присуствуваат на протестот и бојкотот. Ве охрабруваме да излеземе бидејќи и ние средношколците имаме право на глас.“, се вели во соопштението.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This