January 19, 2022, 9:30 am

Cилно невреме во Албанија, издадено пpeдупредување да не се излегува од дома

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Албанија ја зафати невреме проследено со обилен дожд, грмежи, силен ветер, град а во северните и источните делови и снег.

Тирана и Лежа обелеа од град, реките Шкумбин и Вјоса се излеаја од своите корита, поради одрони од камен има прекин на сообраќајот на повеќе патни правци а поради снег, освен во северниот дел на земјата, отежнат е сообраќајот и на денес отворениот автопат „Руга е Арбрит“ (патот на Арбр). Според дописникот на агенцијата Балкан веб има колона од 100-тина возила поради неисчистен коловоз од снегот.

Поради високите бранови кои ги предизвикува невремето забранет е и поморскиот сообраќај.

Вицепремиерот Арбен Ахметај преку објава на Фејсбук побара од сите граѓани, на целата територија на земјата, да избегнуваат движење освен во случај тоа да е неопходно.

– Имајќи ја предвид влошената состојба поради невремето молба до сите граѓани да избегнуваат движење без неопходна потреба. Централните и локалните институции се целосно ангажирани во преземање потребни мерки и активности во менаџирање на состојбата, напиша Ахметај.

Според последните информации, кои вечерва ги пренесе Топ чанел, во селото Вињол, административна единица Лис, околија Пешкопеја речната вода е над мостот и тој е непрооден.

– Десет семејства се изолирани и нема никаква комуникација со нив, наведува телевизијата.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This