Hayчницитe имaaт oдгoвop: Eвe кoja вakцинa пoбpзo coздaвa aнтитeлa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Првата студија на британски научници, која директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините на „Фајзер“ и „АстраЗенека“, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои ја примиле британската вакцина.

Британски научници рекоа дека во студијата, која ги утврдила разликите во имунолошкиот одговор на вакцината против ковид 19 на „Фајзер“ и компанијата „АстраЗенека“, било утврдено дека и двете предизвикуваат слична силна реакција во производството на антитела кај луѓето над 80 години години по добивањето на првата доза.

Агенцијата наведува дека истражувањето открило и дека важна компонента на имунолошкиот систем, позната како Т-клетки, покажала посилен одговор кај оние кои ја примиле вакцината на „АстраЗенека“ отколку кај оние кои ја примиле вакцината на „Фајзер“, за што научниците веруваат дека се податоци што треба да бидат дополнително проучени.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This