August 18, 2022, 8:38 am

Heмa пpecyдa во „Topтypa“, cyдckиoт пpoцec ќе се повтори бидејќи Oбвинитeлcтвoтo нeмa доволно дokaзи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Обвинителството не успеало во доказната постапка да презентира доволно докази со кои ќе се докаже дека во случајот „Тортура“ поради приведувањето на Љубе Бошкоски биле прекршени основните човекови права и слободи, но и дека било исполнето битието на делото.

Поради ова, Основниот Кривичен суд донесе решение со кое постапката во случајот „Тортура“ ќе се повтори, а доказната постапка да се дополни на повторените главни расправи во рочишта закажани за 8. односно 14.јули годинава.

Двете рочишта се закажани во 10.00 часот.

На обвинителна клупа во изминативе 50-тина рочишта седеа Мијалков и шест припадници на сега поранешната полициска единица „Алфа“ поради начинот на кој е изведено апсењето пред ресторанот „Воденица“ . Првото рочиште за Тортура беше закажано во март 2018 година. Мијалков е обвинет дека апсењето на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Бошковски е спроведено под негова наредба со цел политичко понижување на неговиот противник.

Бошковски e уапсен по изборите во 2011 година за нелегално финансирање на кампањата и беше осуден на пет години затвор.

Адвокатскиот тим на Мијалков својата одбрана во завршните зборови ја темелеше на ставот дека БЈБ, а не УБК ја водело акцијата за лишување од слобода на Љубе Бошковски. Нема ниту еден доказ дека поранешниот шеф на УБК поттикнал нечовечко апсење на Бошковски во 2011 година, рекоа во судницата адвокатите на Мијалков.

„Според доказите на адвокатите, БЈБ како дел од МВР, а не УБК единствено можела и била овластена да ја планира, организира и врши акцијата за лишување од слобода на Љубе Бошковски онака како што е преземена. Според нив за тоа доказ е и утврдената хиерархија на делот од МВР во која припаѓа единицата Алфа“, изјави адвокатот Петар Василев.

Одбраната смета дека обвинението за случајот се темели на претпоставки и бараше Судечкиот Совет добро да ги разгледа доказите пред носењето на конечната одлука. Адвокатскиот тим побара од Судот ослободителни пресуди за поранешниот шеф на УБК и шестмината обвинети од единицата „Алфа“.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This