January 30, 2023, 10:24 am

He им дoaѓa пaмeт: 3aтвopeн yгocтитeлcки oбjeкт вo тетовско, пpивeдeн coпcтвeникoт и тpи cтpaнcки дpжaвjaнки

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Ноќеска (22 февруари) околу 00.40 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода А.А.(30) од тетовско Боговиње, чиј угостителски објект во с.Жеровјане работел по дозволеното време и во него престојувале 13 гости и шест странски државјанки.

А.А. бил задржан во Полициската станица Тетово и по документирање на случајот ќе му биде изготвен поднесок за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”, согласно член 206 од Кривичниот законик.

Во угостителскиот објект, исто така, приведени се и три странски државјанки, од кои две од Русија и една од Република Албанија, поради сомнение дека го злоупотребиле туристичкиот престој, односно дека престојувале спротивно на целта.

И тие се задржани во Полициската станица Тетово за натамошна постапка и против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This