February 7, 2023, 9:07 am

Kaзни за родителите на нeвоспитаните деца: Кина воведува нов закон за семејно воспитување

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Кинескиот парламент ќе разгледа закон за казнување на родителите доколку нивните деца се однесуваат многу лошо или направат кривично дело.

Според новиот предлог-закон за семејно воспитување, во случај на многу лошо или криминално однесување на децата нивните родители ќе добијат предупредување и ќе треба да поминат низ програми за семејно образование.

„Има многу причини зошто адолесцентите се однесуваат лошо, но главната причина е несоодветното семејно воспитување“, вели Жанг Тијевеј, портпарол на законодавно-правната комисија на Националниот народен конгрес (НПЦ).

Предлог-законот, кој ќе се дискутира на состанок на комисијата оваа недела, исто така ги повикува родителите да им овозможат на своите деца време за одмор, играње и вежбање, пишува „Ројтерс“.

Оваа година Кина почна жестока борба против зависноста на младите од онлајн-игри. Така, во текот на изминатите неколку месеци кинеското Министерство за образование го ограничи времето за играње видеоигри на интернет на еден час во петок, сабота и во недела.

Властите, исто така, загрижени поради големиот образовен товар за децата, го намалија обемот на домашни задачи и забранија воннаставни активности по главните школски предмети за време на викендите и празниците.

Во исто време, тие ги повикаа младите кинески момчиња да бидат помалку женствени, односно помажествени, a училиштата да промовираат повеќе спортски активности, како што е фудбалот.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This