October 6, 2022, 2:52 am

Kyрц дoби opден за зaслуги – Вучиќ му пoдгoтви и бифтек

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Себастијан Курц му врачи орден на Република Србија, за заслуги во унапредувањето на односите со Србија и целиот регион на западниот Балкан.

„Драг пријателе, денес имам исклучителна чест и особено задоволство како докажан пријател да ви го врачам највисокото државно одликување, поради зацврстувањето и развивањето на соработката на Србија и Република Австрија“, истакна Вучиќ.

За време на посетата, Вучиќ и канцеларот Курц разговарале за евроинтеграциите, мигрантите, но и за „Отворен Балкан“..

Дека Вучиќ се покажал како добар домаќин говори и неговата објава дека за неговиот почитуван гостин подготвил и бифтек.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This