January 24, 2022, 12:05 pm

Maкедонците едни од најнecpeќните луѓе во светот: Пopaзитeлно истpaжување на Брима Галуп

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Според најновото истражување на Брима Галуп околу една третина од жителите на Украина и Македонија велат дека не се задоволни со своите животи според истражувањето спроведено во 42 држави, пренесува  Радио Слободна Европа.

Македонците се едни од најнесреќните народи во светот, а доколку се земат приликите во нашата држава овој факт и не изненадува.

Во Европа и регионот Македонија  е една од државите со најниски просечни плати, а и корона кризата си го направи своето оставајќи околу 20 илјади Македонци без работа.

Поразителни се статистиките и на здравствен план имајќи во предвид дека во моментов Македонија е на високото 10-то место во свет по смртност од коронавирусот.

Да не ја заборавиме промената на името и сите понижувања кои Македонците ги преживеаа од соседите.

Се поставува прашањето за што да бидеме среќни?!

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This