February 29, 2024, 10:11 pm

Ocтpиoт пaд нa цeнитe нa нaфтaтa нajaвyвa нoвa peцecиja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Расположението на учесниците на финансиските пазари оваа недела не може да се поправи ниту со податоците за силното закрепнување на економскиот раст во третиот квартал.

Но, очекувањата повторно се влошуваат во наредните месеци, пишува Seebiz.

Дури и големиот пад на цените на нафтата (-10 проценти минатата недела) предвидува дека светот веројатно ќе мора да се соочи со нова рецесија. Брент се лизна на 37 долари, најниско ниво во последните пет месеци.

Земјите на ОПЕК + на крајот на ноември повторно ќе се договорат за идните политики. Саудиска Арабија и Русија, најголемите светски производители, сакаат картелот ОПЕК + да испумпува 7,7 милиони барели на ден дури и во новата година, иако првичниот договор предвидуваше „производство“ да се зголеми за два милиони барели на ден во јануари.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This