February 6, 2023, 4:31 am

(Фото+Видео) Opизoпpoизвoдитeлитe гo извaдиja peвoлтoт нa yлицa – Блoкaдa нa пaтoт Штип-Кочани

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево.

Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот и арпата, како и на зголемените цени на репроматеријалите пред самиот старт на жетвата.

Оризопроизводителите велат дека цената на арпата е од 15 до 18 денари, а цената секогаш им паѓа кога добиваат субвенции. Реагираат дека откупувачите манипулираат и бараат заштита од државата. Меѓу барањата се забрана на увоз на ориз, за да се заштити домашниот кочански ориз и да се дефенира произведна цена.

Видеото може да го полгледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This