August 18, 2022, 7:58 am

Peгистрирани два cмpтни случаи по вакцинација со Астра Зенека во Белгија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Белгиската агенција за лекови информираше дека се регистрирани два смртни случаи во земјата по вакцинација со Астра Зенека, смртта најверојатно се должи на вакцината, јави дописничката на МИА од Брисел.

Агенцијата секој четврток ја информира јавноста за несаканите дејствија од лековите и вакцините.

За првпат денеска се регистрирани две починати лица откако примиле доза од Астра Зенека.

Агенцијата порача дека нивната смрт најверојатно е поврзана за вакцината. Најчести нус појави регистрирани во Белгија во вакцинацијата се покачена телесна температура, болки во мускулите и реакција на местото каде е примена инјекцијата.

Овие несакани дејствија најчесто се појавуваат после втората доза со вакцините на Фајзер и Модерна, и после првата доза со АстраЗенека.

Од сите 14.601 пријавени случаи на несакани појави, белгиската агенција смета дека 3077 се сериозни.

Регистрирани се вкупно 126 смртни случаи, но само последните два се сметаат за поврзани со вакцината. Во Белгија до сега речиси четири милиони граѓани примиле барем една доза вакцина.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This