January 30, 2023, 9:21 am

Peшeнa миcтepиjaтa: Eвe штo ce cлyчyвa co вaшeтo тeлo кoгa cпиeтe co чopaпи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Научници дадоа одговор на вечното прашање дали да се оди во кревет со или без чорапи.

Верувале или не, носењето чорапи одлучува за тоа како ќе спиете.

Откриено е дека луѓето кои со чорапи одат во кревет, побрзо и полесно заспиваат од оние со боси нозе!

Научниците истражувале како дејствува температурата на дланките и стапалата на спиењето на луѓето.

Резултат: кога треба да заспиете помага топлината! Крвните зрнца, кога е топло, се рашируваат, а тоа предизвикува пад на телесната температура и крвниот притисок.

На телото тоа му сигнализира да се опушти и овозможува човекот полесно да заспие.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This