December 9, 2023, 10:27 pm

Taжнa вecт вo фубaлcкиoт cвeт: Пoчинa eдeн oд нajдoбpитe cтpeлци вo иcтopијатa нa фyдбaлoт

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот напаѓач на Баерн и германската репрезентација Герд Милер почина денес на 75-годишна возраст, соопшти прес-службата на клубот од Минхен.

Причината за смртта не е објавена, а Милер во последните години страдаше од Алцхајмерова болест.

Милер беше светски шампион и европски шампион, трикратен победник на Купот на европските шампиони (сегашна Лига на шампиони), четирикратен шампион и победник на Купот на Германија.

Има постигнато 566 гола на 607 настапи за Баерн Минхен, како и 68 голови во 62 репрезентативни натпревари.

Милер ќе остане запаметен како најдобар стрелец во историјата на Баерн и Бундеслигата.

Објавата може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This