Taлибaнцитe дeнecкa нaзнaчиja нoви миниcтpи – нeмa нитy eднa жeнa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците денеска назначија нови министри и со тоа го завршија формирањето влада во која нема ниту една жена, изјави портпаролот на талибанците, Забихула Муџахид.

Три недели по преземањето на власта во Авганистан, талибанците на 7 септември назначија некои членови на владата.

Министерски позиции добија личности кои се истакнаа во изминатите 20 години во борбата против САД и нивните сојузници. Новиот премиер Хасан Акунд ја предводеше талибанската влада во последните неколку години од нивното владеење во Авганистан. (МИА)

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...

More Articles Like This