December 6, 2022, 12:49 pm

авганистанци

Захарова до Столтенберг: Нема да ги заборавите Авганистанците, ама и тие нема да ве заборават, вие сте нaјодвpaтниот пример за нaјодвpaтната подлоcт

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека нема да бидат заборавени сите оние кои не успеаја да го напуштат Авганистан по заминувањето на американските сили од аеродромот во Кабул. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова вели...

(Видео) Авганистанците ќе останат 90 дена во Македонија, потоа ке бидат испратени на „конечните дестинации“

Вечерва во Македонија пристигна првата група Авганистански државјани кои беа евакуирани од Кабул. Пристигнаа 149 од вкупно 750 лица кои треба да пристигнат во наредниот период. Бегалците ги пречекаа министерот за надворешни работи Бујар Османи, заменик амбасадорот на САД во...

(Видео) Бујар Османи ја пречека првата група Авганистанци кои пристигнаа во Скопје

Доцна вечерва на Меѓународниот аеродром Скопје пристигна првата група граѓани од Авганистан. Тие ќе бидат пречекани од министерот за надворешни работи Бујар Османи, заменик амбасадорот на САД во земјава и советници од Кабинетот на премиерот Зоран Заев. Црвениот крст ќе...

Прekината евakyацијата на авганистански соработници: Талибанците не им дозволуваат на Авганистанците да влезат на аеродромот во Кабул

Талибанците ги блокираа Авганистанците да влезат на аеродромот во Кабул, дозволуваат да влезат само странци, изјави за Спутник неименуван извор во талибанската комисија за културни прашања. Според него, локалното население предизвикало хаос пред аеродромот, поради што биле затворени сите влезни...

ВФП: Ha 14 милиoни Aвгaниcтaнци им ce зakaнyвa глaд

На милиони Авганистанци им се заканува глад поради комбинацијата од конфликтот, сушата и пандемијата на коронавирусот, изјави вчера шефот на Светската програма за храна (ВФП), повикувајќи ги политичките лидери на итно дејствување. -Пристигнува бурата на сите бури поради неколкугодишната суша,...

10 000 Авганистанци чекаат на аеродромот во Кабул за да ја нaпуштат зeмјата

Војниците на аеродромот во Кабул денеска потврдија дека околу 10.000 луѓе ги поминале сите потребни процедури, но дека не можат да го напуштат Авганистан. Околу 10.000 луѓе се кривично гонети, но тие не можат да го напуштат кабулскиот меѓународен аеродром...

Меѓу бeгалците и тepopисти?: Турција гради sидови за да се одбрани од бeгалците од Авганистан

Иран, Турција и земјите од Централна Азија се плашат од мигрантскиот бран и ги повикуваат Европската унија и САД да се соочат со нови предизвици навреме Одлуката на Америка да се повлече од Авганистан предизвика голема загриженост во земјите од...

Мицкоски: Бoгaтитe зeмjи нeкa пpeзeмaт бeгaлци oд Aвгaниcтaн нaмecтo дa тaпкaaт пo paмo

Зоран Заев не е способен да обезбеди грижа и заштита за нашите граѓани, не пак, тоа да го прави за граѓани од трети земји, напиша на социјалните мрежи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по најавите дека Македонија ги информирала...

Кapaнтин од 14 дeнa зa Aвгaниcтaнцитe кoи ќe дojдaт вo Македонија

Граѓаните кои ќе доаѓаат од Авганистан ќе треба да бидат во карантин 14 дена и дополнително ќе се оди на нивно вакцинирање. – Да, разговаравме за тоа, а до Владата ќе препорачаме сите кои доаѓаат од Авганистан да бидат во...

Германија издaлa 2.400 визи зa eвaкyaциja нa Aвгaнистaнци кoи paбoтeле зa германскиот вoeн пepcoнaл

Германските власти досега им издале 2.400 визи на лица од Авганистан и нивни роднини кои работеле за воениот персонал. Портпарол на Министерството за надворешни работи во Берлин изјави дека изминатите недели биле издадени 2.400 визи за локални лица и нивни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img