австралија

(Видео) Aпokaлиптични сцени во Австралија: Огромна црвена песочна бура зафати дел од Квинсленд

Епска бура од прашина зафати град во австралискиот Квинсленд Беа снимени апокалиптични сцени од огромна бура од црвена прашина - опишана од локалното население како најголема во речиси една деценија - која злобно се тркала кон крајниот град Булија во...

(Видео) Се урна авион во Австралија – Загинаа 4 лица од кои две деца

Најмалку четири лица, меѓу кои и деца, загинаа откако лесен авион се урна во близина на источниот брег на Австралија, пренесува Агенција Анадолија. Потврдено е дека при падот на авионот во водите во близина на Редклиф, предградие северно од Бризбејн,...

Ново откритие – Биолошки рекорд: Нов вид стоногалка со 1.306 нозе

Австралиските научници во Западна Австралија открија нов вид стоногалка со 1.306 нозе долга 95 милиметри, пренесува Агенција Анадолија. Според веста на „CCN“, оваа стоногалка која има повеќе од илјада нозе, била откриена на длабочина од 60 метри под земјата. Се истакнува...

Четири деца загинаа во замок на дување во Австралија

Четири ученици загинаа, а неколку други беа тешко повредени кога налетот на ветерот го разнесе нивниот замок, на забава за крајот на школската година. Полицијата соопшти дека учениците во основното училиште во Девонпорт, северна Тасманија ја прославувале последната недела...

Во Австралија откриена втора генетска верзија на омикрон сојот…

Научниците од австралиската сојзуна држава Квинсленд, научниците идентификувале генетски „подвид“ на новата верзија на коронавирусот SARS-CoV-2 наречена омикрон, пренесува весникот The Guardian. Оваа генетска промена е откриена кај вториот Австралиец кај кој е идентирфикувана заразата со омикрон верзијата, кој неодамна...

Закани за обезглавување до премиерот на Западна Австралија

Австралиските политичари добиваат низа грозоморни смртни закани и навреди од малата група поборници на движењето против вакцинацијата, кои го насочија гневот кон функционерите што ја поддржуваат имунизацијата против ковид-19, пренесува „Вашингтон пост“. Еден лидер на сојузна австралиска држава добил закана...

Се забранува сонцето од Кутлеш на Македонците во Австралија

Tелевизија во Мелбурн, Канал 31, отстрани програма на македонски јазик поради, како што тврди, кршење на авторските права, но не откри кој закон за авторски права, без разлика дали бил австралиски или странски, бил прекршен. Предметната програма, „Македонците во австралиската...

Австpaлиja пo peчиcи 600 дeнa ги oтвopи гpaницитe

Австралија денеска ги отвори своите граници, по речиси 600 дена откако беа затворени поради пандемијата со Ковид-19. Отворањето на границите предизвика емотивни сцени на аеродромот во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија. На 20 март 2020 година, огромниот континент воведе едно од...

Мелбурн пoстави рeкорд – 245 во кaрaнтин

Австралискиот град Мелбурн постави рекорд за најдолго кумулативно време што градот го помина во карантин поради пандемија на коронавирус. Мелбурн, главниот град на федералната австралиска држава Викторија, на источниот брег, во неделата акумулираше вкупно 245 дена, што ги помина со...

(Фото+Видео) Cилeн зeмjoтpec ја погоди Австралија вo близинa нa Мeлбypн – нaceлeниeтo вo ceвepниoт дeл oд гpaдот ocтaнaлo бeз eлeктpичнa eнepгиja

Епицентарот на земјотресот бил во близина на руралниот град Менсфилд, на околу 200 километри североисточно од Мелбурн, на длабочина од 10 километри. Земјотрес со јачина од 6 степени ја погоди областа во близина на Мелбурн во Австралија, објави тамошниот Метеоролошки...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img