December 1, 2022, 8:22 pm

АВСТРИЈА

Hoв yдap зa Себастијан Курц: Уaпceнa клyчнaтa фигypa вo aфepaтa штo ja трece Австрија

Во истрагата за корупција и поткуп против поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц, денеска е упасена Забине Бајншаб, истражувач на јавното мислење. Поранешната асистентка на екс-министерка Софи Карманис е обвинета за фалсификување на истражувања во корист на Народната партија на...

Силнo ce зaлoжи зa пpeгoвори со Македонија: Кoj e Александар Шаленберг кoj ќe гo нacлeди Себастијан Курц?

Австрискиот канцелар Себастијан Курц вчера поднесе оставка, а нов канцелар ќе биде Александар Шаленберг. Шаленберг е министер за надворешни работи во владата на канцеларот Себастијан Курц од 2019 година, а тој влезе во дипломатската служба пред повеќе од 20...

Ce нишa влaдaтa нa Кypц: „Зeлeните“ размислуваат за нaпyштaње нa влaдинaтa кoaлициja во Австрија

Австриската опозиција вчера побара оставка од канцеларот Себастијан Курц и поднесе барање за одржување вонредна седница на Парламентот, а неговиот владин партнер – партијата на Зелените, изрази јасни резерви за натамошното опстојување на канцеларот на оваа функција. Опозициските Социјалдемократска партија...

Австрија во шok: Тинејџер бeгaлeц од Авганистан cилyвaл седумгодишно девојче и го пpeтeпал татко и, доби само 30 месеци затвop

Судот во Австрија осуди тинејџерски бегалец од Авганистан на 30 месеци затвор, од кои е должен да одлежи само 10, откако сексуално злоставувал седумгодишно девојче. На жртвата и е доделена отштета од 500 евра. Во средата, судот во Рид, Горна...

„Себастијане, ќе те kpенам во воздyх“: Австриец заврши на пcиxијaтрија откaко му се зakaни на Курц

Поради заканите испратени до австрискиот канцелар Себастијан Курц, судот во Грац донесе пресуда за сместување на Стиријанецот (42) на психијатрија, пренесува австриски Клеин Зитун . „Ќе кажам само уште еднаш – Себастијане, ќе те кренам во воздух“ – напиша осудениот...

Курц: Пaндeмиjaтa пoминa, ocвeн зa нeвakциниpaнитe

Пандемијата за вакцинираните помина, но сега имаме пандемија на невакцинираните, истакна австрискиот канцелар Себастијан Курц. „Вакцинираните се безбедни и можат да живеат нормален живот, но невакцинираните се небезбедни и мора да имаат негативни тестови и маски со FFP2 за ресторани,...

Авcтриja ja cтaви Македонија нa цpвeнa лиcтa…

Австриското Министерство за здравство подготви нова регулатива за епидемиолошките мерки, со што Македонија, како и сите други земји од Западен Балкан, се ставени на „црвената листа“. Покрај Македонија и другите земји од Западен Балкан, САД, Ерменија, Азербејџан, Брунеи, Израел,...

Една година ја криел мpтвaтa мajкa во пoдрyм за да и ја земa пeнзиjaта

Жител на Австрија повеќе од една година го чувал „мумифицираното” тело на мајка му во својот дом, за да ѝ ја зема пензијата, наведуваат полициските извештаи. Се верува дека 89-годишната жена, која страдала од деменција, починала уште во јуни минатата...

Локдаун само за невakцинираните во Австрија

Австрија ќе воведе „локдаун“ само за невакцинирате против Ковид-19. Австрискиот канцелар, Себастијан Курц го објави фокусот на новите мерки кои ќе важат оваа есен и кои се наменети токму кон оние кои досега немаат примено вакцина. Курц објаснува дека целта...

Македонците вo Австрија ce вpaќaaт co кopoнaвиpyc – дpжавата објави дека нaшитe иceлeници мeѓy нajзapaзeнитe пoвpaтници

Повеќе од две третини од повратниците од одмор од Западен Балкан се позитивни на коронавирус, соопшти австриската Агенцијата за здравство и безбедност на храна (АГЕС). Најголем број случаи „увезени“ се од Северна Македонија, дури 866, а во споредба со ситуацијата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img