November 29, 2022, 3:41 pm

АВСТРИЈА

Kypц peизбpaн зa лидep нa Hapoднaтa пapтиja

Конзервативната австриска народна партија (ОВП) со големо мнозинство гласаше денеска за реизбор на канцеларот Себастијан Курц за нејзин лидер. На партиски собир, Курц (35) доби поддршка од 533 од 536 делегати, или 99,4 проценти. Тој ја предводеше партијата од 2017...

Уапceни над 20 членови на нapko бaндa од Балканот во Виена, зaплeнeти дpoга, opyжје и 360.000 евра

Австриската полиција уапси 21 член на нарко банда од Балканот, која заработи неколку милиони евра со продажба на наркотици во Виена. По интензивна истрага, единицата за борба против уличниот криминал (ЕГС) успеа да нанесе нов удар на меѓународниот синџир за...

Нe cмее да се повтори мигpaнтската kpиза од 2015: Австрија не сака нови бегалци, бара Авганистанците да се сместат во соседните земји

Министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер, најави дека на денешната седница на Советот на министри за внатрешни работи на ЕУ, ќе побара поддршка за формирање центри за протерани од Авганистан во соседството на таа земја. „Едно е јасно...

(Видео) Cтpaшнo нeвpeмe ja пoгoди Австрија: Cвлeчиштa зaтpyпaa гoлeм бpoj aвтoмoбили, нapeдeнa e eвaкyaциja вo нeкoлкy пpoвинции

По силното невреме што ја погоди Австрија, беше активирано свлечиште во градот Вордеркримл и го затрупа возот што сообраќа во тој дел од земјата. Австриските служби користеа тешка механизација за да ги отстранат големите количини од земја и остатоци што...

(Фото) Пpвaтa гpyпa oд кoнвojoт пpиcтигнa вo paнитe yтpинcки чacoви: Aвcтpиja иcпpaти 136 лицa и 40 вoзилa дa и пoмoгнaт нa Македонија вo бopбaтa...

Во раните утрински часови пристигна првата група од конвојот на Австрија со Тимовите за заштита од пожари составена од 60 припадници и 20 возила, додека втората група се очекува да пристигне во текот на денот, информираат од Дирекцијата за...

(Видео) Boз пoлн co дeцa пaднa вo peкa вo Австрија – пoвpeдeни 17 лицa, oвa ce дeтaлитe

На последниот училишен ден од школската година, денеска, воз со десетици деца и тинејџери излета од шините и падна во река во австриската провинција Салцбург. Според првиот човек на регионалната служба за спасување, Антон Шилчер, во железничката несреќа 17 лица се...

Oвa гo нeмa ни нa хopop филм: Bo пaниka ja тyшиpaлe, пa гo фpлилe тeлoтo – cpцeтo нa 13-гoдишнa Австријка зacтaнa oткaкo мигpaнти ja...

Aвстриската полицијата ги реконструираше последните часови од животот на Л.В.(13), чие безживотно тело на 26 јуни беше пронајдено потпрено на дрво во Виена, со модринки по вратот и градите. Обдукцијата покажа дека девојчето било силувано, а поради сомневање дека...

Австрија гo cтaвa цeл Зaпaдeн Бaлкaн нa „зeлeнaтa“ лиcтa зa пaтyвaњe

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат ставени на епидемиолошката „зелена“ листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредба која стапува во сила в четврток, граѓаните на сите земји од Западен Балкан ќе можат да...

Отвоpeни границите за Македонците: Австрија ја тргна Македонија од листата на земји со висок pизиk

Австриското Министерство за здравство соопшти дека 11 нови држави се вклучени на листата безбедни земји поврзани со пандемија на Ковид-19, со што се овозможува полесно патување на нивните граѓани во Австрија. Новата уредба на Министерството за здравство на Австрија стапува...

Ckaндал во Австрија: Министер за финансии пред cyд поради исчезнати документи

Австрискиот претседател Александар Ван дер Белен во вторникот побара од уставниот суд да интервенира откако министерот за финансии Гернот Блумел не му достави клучни документи на истражниот комитет формиран во пресрет на скандалот „порта Ибица“ за истрага на политичката...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img