December 6, 2022, 11:25 am

азил

Новиот австриски канцелар нема да отстапи од политиките за мигрантите и азилот

Австриските конзервативци го избраа актуелниот министер за внатрешни работи Карл Нехамер за свој нов лидер и иден канцелар, ден откако Себастијан Курц изненадувачки објави дека се повлекува од политиката, па така и од лидерското место во Народната партија. Четириесет и...

Данска гo ykинa статусот на aзил на бeгaлцитe од Cирија

Данска стана првата европска земја што не ги обнови дозволите за престој на бегалците од Сирија, тврдејќи дека некои области во таа земја разорена од војна, сега се безбедни за живот. Одлуката ги зачуди и исплаши Сиријците во Данска, кои...

Мигpaнт yбил француски имиграциски службеник бидејќи го одбилe за aзил

Бегалец од Судан, со нож убил француски имиграциски службеник во јужниот град По, откако му било соопштено дека неговото барање за азил е одбиено. Од локалната полиција соопштија дека убиството се случило во центарот за азил, но не изнесоа повеќе...

Мексико му нуди азил на Асанж

Мексико е подготвено да му понуди политички азил на Џулијан Асанж и со тоа да ја поддржи одлуката на британскиот судија да одбие екстрадиција на основачот на Викиликс во САД, изјави претседателот на Мексико, Мануел Лопез Обрадор. „Асанж е новинар...

Заедно со Сирија, Иран и Авганистан: Албанија четврта во светот, прва во Европа по баратели на азил

Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место во светот и прва во Европа по барања за aзил. Мета наведува дека неговата земја не...

Евpoпcкaтa кoмиcиja пpeдлoжи нoв пaкт за мигpaциja и aзил

Европската комисија предложи нов пакт за миграција и азил кој треба да овозможи сеопфатен европски пристап по тоа прашање, фер поделба на одговорностите и солидарноста, промена на парадигмата во соработка со земјите што не се членки на Европската унија...

ГРУЕВСКИ СЕ ОБРАТИ ДО ГРАЃАНИТЕ ПРЕКУ ФЕЈСБУК: Јас одлучив да не ја исполнам желбата на СДСМ и да преживувам во завтор!

Македонскиот екс-премиер Никола Груевски, кој денес доби азил во Унгарија, по разните медиумски шпекулации се обрати до граѓаните преку својот ФБ профил   Обраќањето ви го пренесуваме интегрално Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img