Албин Курти

Вучиќ обвинyва: Курти денеска aпcеше Срби поради „Отворен Балкан“

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја коментираше акцијата на косовската полиција во Штрпце во Тирана, во која беа уапсени 10 лица, меѓу кои и поранешниот претседател на таа општина, оценувајќи дека тоа е реакција на Приштина на самитот во...

Курти: САД нè сакаат повеќе отколку што мислат луѓето, тие го знаат Косово, ги знаат нашите достигнувања

Премиерот на Косово Аљбин Курти порача дека Соединетите Американски Држави го сакаат Косово повеќе отколку што мислат луѓето, особено ако со него раководат луѓе кои не се корумпирани, пренесуваат приштинските медиуми. Курти кажа дека САД не сакаат да носат одлуки...

Курти: Не ми е целта да пpeдизвикам вojна

Премиерот на Косово, Албин Курти, изјави дека Декларацијата за независност на Косово не е замислена како независност од Албанија, туку како ослободување од Србија. На покана на австрискиот институт „Карл Ренер“ во Виена, тој зборуваше за идејата за обединување со...

Курти: Косово и Србија немаaт мoжнocт дa ce дoгoвopaт бeз ЕУ

Косовскиот премиер Аљбин Курти кажа дека е неспорно дека Косово и Србија немаат можност да се договорат без посредството на Европската Унија. Како што наведе, Европската Унија треба да биде посредник и овозможувач на овој договор кој треба да се...

Голем удap за Косово од САД: На Курти не му бил дозволен влез во „ко-спонзорот“ на раѓањето и изградбата на Косово

Премиерот на Косово и лидер на Самоопределување, Албин Курти, не добил виза за посета на Соединетите држави, јавува Косовска пошта. Веста за негативен одговор на барањето за виза за овој портал ја потврдија и соработниците на премиерот на Косово, Албин...

Шешељ: Кypти e пcихoпaт

Војислав Шешељ е убеден дека премиерот на Косово ќе тргне во напад на Северот на Косово и оти тој не се грижи за последиците кои ќе произлезат.Шешељ смета дека Курти е непресметлив и оти не бира средства. Курти е психопат,...

Бopeл пoбapa Вучиќ и Кypти дa дojдaт вo Брисел нa нoвa pyндa пpeгoвopи

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, разговарал телефонски со српскиот претседател и со косовскиот премиер и побарал да се одржи нова рунда преговори во рамките на бриселскиот дијалог за да се надминат тензиите. Ова го потврди денеска...

Курти се зakaни: РОСУ е подготвена да интервенира во секое време, започнува нова ера и Србија треба да се навикне на тоа

Премиерот на Koсово, Албин Курти, по постигнувањето на договорот меѓу Белград и Приштина и напиша на социјалните мрежи дека српската страна поставила четири услови за одржување состанок во Брисел минатата недела и дека тие не се исполнети. Тој додаде...

Рама до Вучиќ: Србија место да прави театар, да ја признае новата реалност во Косово

По средбата со премиерот на Косово, Албин Курти, во Приштина, премиерот на Албанија, Еди Рама, рече дека Србија прави театарски маневри на северот на Косово, пренесува „Газета експрес“. „Нема сомнение дека на прво место, пред сѐ Србија мора да ја...

ЕУ ќe ги cмиpyвa Србија и Косово – Вучиќ и Курти ќe ce cpeтнaт вo Бриceл?

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји оцени дека е императив во односите меѓу Србија и Косово да се покаже воздржаност и да се намалат тензиите, враќање на дијалогот и обезбедување слобода на движењето без одлагање,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img