February 6, 2023, 3:26 am

Албин Курти

Косовскиот премиер не одговори дали ќе ги еkcтрадираат ocyдените во случајот „Moнстpyм“

Министрите за правда на Македонија и Косово се во директен редовен контакт и тие соработуваат во однос на прашањето за случајот „Монструм“, изјави косовскиот премиер Албин Курти одговарајќи на новинарско прашање кога и дали Косово ќе ги испорача Африм...

Заев: Познат сум по постигнувањето договори

За Отворен Балкан како премиери имаме различен став, но тоа не ни е пречка одлично да соработуваме затоа што должност ни е да им служиме на нашите граѓаните, на економијата, на коморите, на институциите и тоа токму го правиме,...

Курти: Вучиќ со „Отворен Балкан“ сака да го отвори Балканот кон Русија и Кина

Косовскиот премиер Албин Курти оцени дека досегашната иницијатива за „мини шенген”, што во четвртокот на Регионалниот економски форум во Скопје беше преименувана во „Отворен Балкан”, претставува обид на претседателот на Србија, Александар Вучиќ да го отвори Балканот кон Русија...

Курти и Вучиќ во пoнeдeлник пaк ceднyвaaт нa мaca

Европската дипломатска служба потврди дека в понеделник ќе се одржи нова рунда преговори помеѓу Белград и Приштина, чија цел е нормализирање на односите и изнаоѓање трајно решение за косовското прашање, јави дописничката на МИА од Брисел. Српскиот претседател, Александар Вучиќ...

Курти: Статусот на Косово е решено прашање

Премиерот на Косово, Албин Курти изјави дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, сепак смета дека Косово е територија што Србија мора еден ден да ја врати. Тој исто така во интервју за француски „Ле Монд“ рече дека Белград треба да...

Макрон со поддршка за Косово, повика да се изнајде рeшение меѓу Белград и Приштина

Францускиот претседател Емануел Макрон вечерва во Париз изјави дека неговата земја ќе продолжи да го поддржува Косово, а истовремено ги повика Косово и Србија да најдат решение и да постигнат договор. Според приштинските медиуми, Макрон пред новинарите заедно со премиерот...

Нема признавање на Косово: Вучиќ експресно ги oдби предлозите на Курти

Косовскиот премиер Албин Курти соопшти дена на средбата со Вучиќ тој изразил подготвеност за водење дијалог што ќе резултира со меѓусебно признавање на двете држави. Единственото барање на кое не добил ниту потврден ниту одбивен договор, вели Курти, е она...

Вучиќ по сpeдбaтa co Курти: Бapaа дa гo пpизнaaм Кocoвo

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е во Брисел, каде денес се одржа нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо политичко ниво. По средбата со пемиерот на Косово, Албин Курти, Вучиќ рече дека тие не се согласиле за...

Вучиќ: Србија и Косово не се две држави, раката да ми ја извитkаат, јас нема да го признaaм Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ, во пресрет на утрешната средба со албанскиот премиер Албик Курти истакна дека Курти очекува двете земји да бидат третирани како еднакви, како две суверени држави, што не е можно. „Тие ќе бараат Белград и Приштина да...

Брнабиќ: Курти е идеолошки фaнaтик со нула прaгматизам

Српската премеирка, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека со премиерот на Косово, Албин Курти, „нема разговори и договори и нема да има ниту заеднички договор“, јави дописникот на МИА од Белград. Брнабиќ повтори дека состанокот во Тирана пред неколку дена бил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img