Александар Николоски

Николоски: Покачувањето на струјата може да е и повисоко од 10 проценти, ама за енергетската kpиза во Македонија причина е што владините функционери мислат...

Заев е свесен дека мора да си оди и мислам дека ќе направат влада, ама за кратко, потоа мора да се оди на избори, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски на гостување во емисијата Што не е јасно што...

Николоски: Славија ја продаваат колку за два стана, а реално чини 13,5 милиони евра, ги советувам да ја пpekинат постапката бидејќи ќе одговараат kpивично

Очигледно освен да грабаат државен имот овие од СДСМ друго и не знаат. На локалниве избори се случи и нешто друго. Децата на оние кои настрадаа од транзицијата ги победијата децата на транзициските богаташи особено во Скопје, слично беше...

Николоски: Сериозен притиcok врз Бугарија од ЕУ нема, има само декларативен притиcoк

„Сметам дека е здраво да ја одржиме оваа дебата денес, особено што од 2009-та година навака очекувањата се раѓаат најмалку два пати годишно, во јуни и во декември, но за жал не се реализираат од добри познати причини. Не...

Николоски: Македонија треба да биде земја со најниски даноци, 8% персоналец и данок на добивка, 0% за младите и реинвестиција

Идејата на Новиот политички договор е да вклучи што повеќе сегменти во себе. Еве на пример во економијата, ние сметаме дека Македонија треба да биде земја со најниски даноци, затоа што ако даноците растат тоа не носи повеќе пари...

Николоски: Врв на политичка некултура беше што СДСМ го закажа својот избор за претседател на ист датум на кој што ВМРО-ДПМНЕ одржа Конгрес

„Треба да престане праксата на мешање на политичките партии во други политички партии. Значи членовите на ВМРО-ДПМНЕ се определиле за ВМРО-ДПМНЕ затоа што мислат дека тоа е политичката партија во која што треба да членуваат. Значи зборуваме за членови...

Николоски: Со новиот договор и заедничкиот патриотизам Македонија ќе добие сигурна иднина и намалени даноци

„Сега имаме четири години во кои што сакаме да изградиме едно комплетно нова приказна и затоа мотото, слоганот на Конгресот е нова генерација за новите времиња кои што доаѓаат. Тука клучот е овој т.н. нов договор кој што сакаме...

Николоски: Новиот договор значи и ниски даноци, потребни се и предвремени избори

Во денешното гостување на потпретседателот Николоски во Утрински брифинг истакна дека потребен е нов договор и општ консензус, нов договор кои ќе значи и ниски даноци. -Комуникација помеѓу двете политички партии е неопходна, мора да има. Овој процес на поларизација...

Николоски: Во Доктрината има 16 точки кои подразбираат мобилизација на секој еден поединец и надвор од партијата за развој на Македонија

„Она што е суштина во тој програмски документ кој што ќе стане денес и достапен за јавноста, планираме да го преведеме покрај македонски да го има и на албански, германски, француски, англиски како би бил достапен за меѓународната заедница,...

Николоски: Ги поставуваме темелите за повеќе економија, а помалку kopyпција

„Почитувани делегати на 17-ти Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, почитуван претседател на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, почитувани членови на ИК, претседатели на ОК, почитувани гости, би сакал на почетокот да ги поздравам претставниците на политичките партии кои што денес не...

Николоски: Доктрината ќе ги опфати сите општествени сегменти, таа е патоказот по кој што ќе се води ВМРО-ДПМНЕ до победата на следните избори

Во доктрината ги опфаќаме сите општествени сегменти, доктрината треба да е патоказот по кој што ќе се води ВМРО-ДПМНЕ до победата на извесните предвремени парламентарни избори и после тоа раководењето со македонската Влада. Ако во овие четири години претседателот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img