александар спасеновски

Спасеновски: Имаме нефункционално Собрание кое не овозможува функционирање во време на економска, здравствена и енергетска криза

Имаме нефункционално Собрание, а тоа произлегува како резултат на слабото, тесното парламентарно мнозинство. За да имате функционално Собрание кое ќе носи одлуки о закон треба поголемо мнозинство од 64-65 пратеници, има други настани и меѓународни активности и други обврски...

Спасеновски: Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ со убедлива победа на локалните избори го потврдија својот легитимитет, таа победа донесе оставка на Заев

Мицкоски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ со убедлива победа на локалните избори го потврдија својот легитимитет, изјави во Топ Тема на Телма, универзитетскиот професор Александар Спасеновски, додавајќи дека таа победа на ВМРО-ДПМНЕ донесе оставка на Заев. Според него покрај тоа една...

Спасеновски: Ce пoвeќе cмиcла имaaт бpзи избopи

Владата го изгуби парламентарното мнозинството, но партиите од опозицијата, иако имаат консензус за изгласување на недоверба на владата, не може да се каже дека имаат постигнато и договор за формирање на парламенарно мнозинство кое евентуално би ја избрало новата...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img