October 2, 2023, 7:31 pm

Александар Стојкоски

Започнато решавањето на проблемот со бездомните кучиња во Ѓорче Петров

Проблемот со кучињата скитници во Ѓорче Петров ќе се решава во соработка со јавното претпријатие „Лајка“, со чие раководство, градоначалникот Александар Стојкоски оствари средба. Жителите на општината упатија поплаки во изминатиот период, дека има и агресивни кучиња на места...

Стојкоски: Во Ѓорче Петров затекнавме лоша финансиска состојба, многу проблеми и неквалитетно завршени предизборни проекти, затоа мораше да делуваме веднаш

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски во гостувањето на утринската емисија на Телма истакна дека во општината затекнал многу лоша финансиска состојба и голем број на проблеми, како и неквалитетно изработени проекти кои се правеле набрзина во предизборниот...

Стојкоски: Општина Ѓорче Петров е подготвена за зимскиот период, снегот нема да не изненади

– Нови предизвици, нова динамика на животот и малку поинаков распоред на секојдневието. На активностите во општината генерално сум најмногу фокусиран на нив во овој период и немам многу искрено време за оние активности кои што ги правев додека...

(Видео) Стојкоски: Депонијата во Ново село е минато, работиме и реализираме

Градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски објави дека депонија во Ново село заминува во минатото. -Ветувањата се дела. И депонијата во Ново село заминува во лошото минато. Наместо отпад и чад, чиста околина и простор за ново зеленило. Ние...

Стојкоски во посета на осум училишта: Неопходна е модерна образовна инфраструктура, еднакви можности за образование на сите ученици

Со цел подобрување на условите во образовните институции, градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски посети шест основни и две подрачни училишта во општината. Стојкоски разговараше со учениците, наставниот кадар, како и директорите. Од нив, доби информации околу текот на...

Парична помош 40 новороденчиња во Ѓорче Петров

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски денеска потпиша 40 нови решенија за доделување еднократна парична помош во висина од 5000 денари за новороденчиња на територија на општината. Станува збор за барања поднесени пред изборниот процес и во периодот кога...

Стојкоски со учениците за Светскиот ден на детето: Имаат право да бидат слушнати и слободно да кажат свое мислење

Александар Стојкоски, градоначалник на Ѓорче Петров, со посета во училиштето „Ѓорче Петров“ ја одбележа Светската недела на детето. Со одговарање на прашања од учениците, но и зборувајќи за важноста на другарувањето, Стојкоски посочи дека младите имаат право да кажат...

Градоначалникот на Ѓорче Петров свика Кризен штаб за да се испланира подготовката за зимската сезона

Со оглед на тоа што од денеска почнува зимската сезона, градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски, одржа средба на општинскиот Кризен штаб за да се разгледаат потребните подготовки за делување. Учество на средбата зедоа надлежните служби и претставници од...

Градоначалникот Стојкоски за дeceт дена започна со 12 пpoeкти: „Во Ѓорче Петров ќе бидe дoбpo зa cитe житeли“

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски за десет дена започна реализација на 12 проекти. Тој соопшти во која фаза се наоѓаат и како тече нивната реализиција. Стојкоски е дециден дека во Ѓорче ќе биде добро за сите жители. „Во овие десет...

Стојкоски: Bo copaботка co USAID го peaлизиpaме пpoектот за меѓуетничка интeгpaција, во Ѓорче Петров ce cлyша глacот на младитe

Во соработка со USAID – US Agency for International Development го реализираме проектот за меѓуетничка интеграција, во кој преку младинска акција се вклучени ученици од три основни училишта, стои во Фејсбук статусот на градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Стојкоски. Тој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img