АЛИ АХМЕТИ

Ахмети: Прстенот на нацијата Тирана – Скопје – Приштина, многу наскоро реалност

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на социјалните мрежи изрази зафдоволство за одлуката на Уставниот суд во врска со изградбата на Коридорот 8 и Коридорот 10 „Задоволство е да ја споделам со вас одличната вест дека Коридорот 8 и Коридорот...

Втора пресуда на Груевски конструирана и нарачана од Заев и СДСМ, а потврдена со асистенција на ДУИ

Да беше сега Никола Груевски во Македонија, под услов пред една година да излезеше жив од двегодишниот затвор во Шутка каде го чекаа терористите од Диво Насеље, кои уште првиот ден во притвор ги претепаа екс министрите Миле Јанакиески...

Меџити не ја кажува вистината, еве што се разговарало на состанокот Мицкоски-Ахмети

Ништо од она што го соопшти Изет Меџити не било тема на разговор на состанокот помеѓу Ахмети и Мицкоски, дознава Инфомакс од добро упатени извори. Според информациите на Инфомакс, средбата била договорена на барање на лидерот на ДУИ Али Ахмети...

Ахмети: Зелена агенда за подобар живот

Демократската Унија за Интеграција – ДУИ вечерва ја продолжи предизборната кампања во Сингелиќ, Општина Гази Баба, презентирајќи ја листата на кандидати за советници во оваа општина. Претседателот на ДУИ Ахмети пред присутните истакна дека приоритет на ДУИ е унапредувањето...

Руфати пoднeсe ocтaвка и жeстoкo се кpeна прoтив Али Ахмeти: Го прaвите нeвoзмoжнoто за да не избpкaте одoвде

Советникот на Демократската унија за интеграција во Советот на општина Тетово, Авни Руфати, поднесе оставка од партијата, преку порака упатена до лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Тој му се обрати на партискиот лидер Ахмети, известувајќи го дека тој и неговата...

Ахмети: Зaeднo пpoтив кopyпциjaтa, oдгoвopнocтa нe тpeбa дa ce ocтaви caмo нa пoлитикaтa

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска изјави дека одговорноста за корупцијата не паѓа само на политиката. „Борбата против криминалот, корупцијата и таквите појави мора постојано да се води, постојано да се работи и тука мора да бидеме сите заедно, граѓанското...

Hyла oтпaд, нyла кopyпциja, нyлa кyчињa cкитници – еве какви задaчи им дaдe Ахмeти нa нeгoвитe кaндидaти зa гpaдoнaчaлници

Пет програмски цели им зададе лидерот Али Ахмети на 17-те кандидати за градоначалници на партијата. Според него, изборната кампања треба да покаже како кандидатите ќе ја развијат уште повеќе нивната општина, но и повеќе од тоа, како ќе ги...

ДУИ денес ќе ги објави кандидатите за градоначалници

На состанок кој е во тек, раководството на политичката партија Демократска унија за интеграција ги разгледува предлозите за кандидатите за градоначалници и листите за општинските совети за престојните локални избори. Во присуство на речиси сите државни функционери, се дискутираат...

Aли Aхмeти со апeл за вaкцинaциja: Сaмо во пoслeднитe 24 чaса пoчинaa трojца од мojот близoк кpуг

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети упати драматичен апел за вакцинација, откако само последните 24 часа како последица од Ковид починале тројца од неговиот близок круг на познаници, меѓу кои и 33 годишна жена. Претседателот на ДУИ Али Ахмети упати апел...

Ахмети за „Отворен Балкан“: Во трајно непpијателство нема напредок

Во интервју за Агенција Анадолија (АА), лидерот на ДУИ, Али Ахмети меѓу другото зборува и за иницијативата „Отворен Балкан“, во која се вклучени Македонија, Албанија и Србија, но државите Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина не се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img