September 26, 2022, 8:56 pm

Амазон

Мотивација за доцначите: Амазон им дава бонус од 50 фунти на работниците ако стигнат на време на работа

Најголемата интернет продавница „Амазон“ нуди седмичен бонус од 50 фунти за постојаните работници во Велика Британија доколку навреме да дојдат на работа, пренесува во четвртокот BBC. Наградата ќе важи за работниците кои се јавувале на работните места секој ден во...

Џеф Безос дeнecкa ce пoвлeкyвa oд диpeктоpcкaтa пoзициja вo Aмaзoн

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот и основач на Амазон, денеска би требало да се повлече од функцијата генерален директор на оваа гигантска платформа за онјалн трговија, по 27 години поминати на чело на компанијата. Безос, кој со своето богатство...

Xakepи ykpaле 26.000,000 лозинки за налози на Епл, Амазон, Фејсбук и Нетфликс

Експертите за компјутерска безбедност пријавиле украдени податоци што содржат 26 милиони лозинки за популарни веб-страници, вклучувајќи ги Амазон, Фејсбук и Нетфликс, пренесува британски „Метро“. Хакери користеле малициозен софтвер за да украдат 1,2 терабајти податоци, вклучувајќи и информации за плаќање, од...

Џеф Безос заминува од функцијата извршен директор на Амазон

Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, на состанокот на акционерите изјави дека на 5 јули ќе ја напушти функцијата, јави Блумберг. Позицијата извршен директор ќе му припадне на Енди Џеси, кој сега е на чело на „Amazon Web Services“, што...

Милијардерот се повлекува: Безос повеќе нема да биде извршен директор на Амазон

Милијардерот Џеф Безос се повлекува од позицијата главен извршен директор на неговата компанија „Амазон“, а во третото тримесечје од оваа година ќе биде заменет со Енди Џеси. Безос ќе се пресели на извршна позиција во бордот на директори на компанијата,...

„Амазон“ се нуди да ја забрза дистрибуцијата на вакцината во САД

Американската компанија Амазон понудила помош во напорите на американската администрација да се изведе масовна вакцинација низ САД, се наведува во нејзиното писмо до претседателот Џо Бајден. Британските медиуми наведуваат дека Амазон во писмото до Бајден ја потврдува подготвеноста да ја...

Гугл, Епл и Амазон заеднички ја блokираa новата социјална мрежа Парлер

Parler, социјална мрежа што многумина ја сметаат за пандан на Twitter, падна откако Amazon ги спречи корисниците да ја преземаат апликацијата во понеделникот и ги суспендираше услугите за хостирање на мрежата од своите услуги. Пред Амазон, Епл и Гугл блокираа...

„Амазок“ купи 11 авиони за да ја зaбрза доставата на огромниот број нарачки

Американската онлајн компанија „Амазон“ денеска соопшти дека купила 11 авиони Боинг 767-300, со цел да ја зајакне можноста за брза испорака на стоки и да одговори на растот на нарачките преку Интернет. Авионите, од кои седум се купени од „Делта...

Прописи за ставање ред на „големата четворка“

Европската комисија објави предлог-прописи кои би можеле да ги принудат технолошките гиганти да ги сменат своите бизнис практики. Се работи за досега најагресивниот законски напор за ставање под контрола на компаниите од т.н. „голема четворка“, „Амазон“, „Епл“, „Гугл“ и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img