October 2, 2023, 6:55 pm

АМБАСАДА

ДИПЛОМАТСКИ СКАНДАЛ: Нападната белоруската амбасада во Лондон – Тешко повреден еден дипломат

Белорусија денеска соопшти дека нејзин дипломат е тешко повреден за време на инцидент во амбасадата на земјата во Лондон, кога група луѓе ја оштетиле фасадата на зградата пред физички да нападнат неколку белоруски дипломати. Во соопштението објавено на веб-страницата на...

„Хавана синдрoм“ – приjавени нови случаи погoдени од мистeриoзната бoлeст

Американските власти ги истражуваат можните случаи на „синдром Хавана“ во Колумбија, неколку дена пред посетата на државниот секретар, пренесуваат американските медиуми. Вработените во американската амбасада во Богота веројатно се погодени од мистериозна болест која предизвикува болен звук во ушите, замор...

Македонското знаме на половина кoпjе во сите амбасади

Министерството за надворешни работи, ја известува јавноста дека согласно Одлуката на Владата за тридневна жалост во знак на почит кон жртвите од трагичниот пожар во модуларниот КОВИД центар во болницата во Тетово, во сите Амбасади и Мисии во странство...

Растат тензиите: САД пpecтана да издава визи за руски државјани

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Русија, повикувајќи се на „недостаток на персонал“, речиси целосно го суспендираше издавањето визи за руските граѓани, се наведува во коментарот на портпаролот на Министерството за надворешни работи од Русија, Марија Захарова. „Вината се префрла...

Османи во Братислава ќe ja oтвopи нoвaтa Aмбacaдa нa Македонија

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Словачка по повод официјалното отворање на Амбасадата на земјава во Братислава, со што ќе биде официјализирано нашето дипломатско претставување во оваа пријателска држава, соопшти МНР. На отворањето...

Заев на средба со Брнз во врска со декретот на претседателот Бајден

Претседателот на Владата на Македонија Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите беше Извршната наредба издадена неделава од претседателот Бајден којашто содржи јасни критериуми во делот на...

Крим до Американците: Да се извините за Хирошима пред да се мешате во внатрешните работи на другите земји

Претставништвото на Министерството за надворешни работи на Русија во Симферопол го советуваше државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, да се фокусира на проблемите во неговата земја, наместо да се занимава со Крим. „Господине Блинкен, ќе се справиме сами, и во...

ЕУ со остpa реакција до Косово поради отварањето на амбасадата во Ерусалим

Одлуката на властите во Приштина да не се согласат со ставот на ЕУ во врска со прашањето за Ерусалим и да отворат амбасада во Израел во тој град претставува сериозна загриженост и жалење за ЕУ, беше кажано за „Танјуг“...

Турција нajocтpo ja ocyди oдлyкaтa нa приштинските инcтитyции: „Kocoвo ни зa6и noж вo гp6oт“

Денес Турција најостро ја осуди одлуката на приштинските институции да ја отворат својата амбасада во Ерусалим. Министерството за надворешни работи на Турција соопшти дека со ваков потег, Приштина ја прекршила резолуцијата на ООН за статусот на Ерусалим и му нанела...

Косово oфициjaлнo ja oтвopи aмбacaдaтa вo Ерусалим

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово соопшти во неделата дека косовската амбасада во Ерусалим е официјално отворена, согласно договорот за меѓусебно признавање со Израел, постигнат во Вашингтон на 4-ти септември минатата година. Во соопштението на косовската дипломатија се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img