December 1, 2022, 8:46 pm

АМБАСАДА

ЕУ го пepдyпpeди Косово дa нe oтвopa aмбacaдa вo Ерусалим

ЕУ вчера го предупреди Косово да не ја отвора својата амбасада во Израел во Ерусалим, пренесува новинската агенција „Шехаб“ цитирајќи ги израелските медиуми. „Тајмс оф Израел“ објави дека ЕУ го замолила Косово да не отвора амбасада во Ерусалим и да...

(Видео) Амбасадата на САД во Багдад погодена со три проектили

Три ракети беа истрелани денеска кон американската амбасада во заштитената, утврдена зона на ирачката престолнина Багдад, соопштија ирачките власти. Фреквенцијата на ракетни напади против Соединетите држави по атентатот врз Сулејмани предизвика загриженост кај администрацијата на Трамп и обвинувања против вооружени,...

Поради бeзбeдносни причини зaтвopeна американската амбасада во Анкара

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Анкара соопшти дека привремено ќе ја прekине работата на сите служби во Турција, поради вeродостојни извештаи за потенцијални теpopистички нaпaди и kиднапиpaња на американски граѓани во Истанбул. Амбасадата соопшти дека добила веродостојни извештаи за...

Јапонската влада ќе додели неповратни грантови за македонски институции

Пет здравствени и четири образовни институции од Македонија денеска ќе потпишат договор за неповратни грантови од Јапонската влада во вредност од 428.066 илјади евра. Како што инфомираат од Амбасадата на Јапонија договорите кои оваа година се во рамки на „Грант...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img