February 26, 2024, 6:12 pm

амнестија

Пендаровски не го потпиша указот за Законот за дивоградби поради скриена амнестија

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, не го потпиша Указот на Законот за легализација на дивоградби, бидејќи го оценува како неуставен и спротивен на владеењето на правото и правната држава. „Фактот дека со овој Закон се легализираат противзаконитите постапки на физички...

НА МИЈАЛКОВ ЌЕ МУ СЕ СУДИ ЗА МАСОВНО ПРИСЛУШУВАЊЕ: Одбиено барањето со кое се повикуваше на амнестијата на Иванов

Се одбива барањето на обвинтите Сашо Мијалков и на Валентина Симоновска да не им се суди за нелегалното масовно прислушување за што се обвинети во предметот Таргет и Тврдина, рече на денешното судско рочиште судијката Џенета Бегтовиќ. Барањето да не...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img