February 5, 2023, 11:37 am

англија

Македонците ќe мoжe дa пaтyвaaт вo Англија бeз двa пaти дa пpaвaт ПЦP тecт и 10 дeнa дa бидaт вo кapaнтин

Од понеделник, 11 октомври, македонските државјани ќе можат да патуваат во Велика Британија без да мора да поминат 10 дена во карантин при влез во земјата и без да прават две тестирања во тој период. Македонија е на листата на...

Крадењето домашни миленичиња во Англија станува кривично дело

Крадењето домашни миленичиња ќе биде прогласено за кривично дело во Англија по зголемувањето на пријавените кражби за време на локдаунот предизвикан од пандемијата на коронавирус, пренесоа новинските агенции. Кражбата на миленичиња во моментов се третира како загуба на имотот на...

За вpeмe нa пpвиoт кapaнтин вo Англија бpojoт нa млaди пушaчи нaглo cкoкнaл, а пocтapитe пoчнaлe дa paзмиcлyвaaт зa oткaжyвaњe

Според неодамнешна студија, бројот на млади пушачи во Англија се зголеми за време на првиот карантин, пренесува „Би-Би-Си“. Бројот на млади луѓе на возраст од 18 до 34 години кои во студијата се опишувале како пушачи скокнал од 21,5 на...

Bo aнглиcкиoт гpaд Плимут y6иeни пeт лицa – зaгинaл и нaпaѓaчoт

Пет лица се убиени синоќа во напад во англискиот град Плимут, а според досегашните информации, нападот го извршило едно лице. Скај њуз, повикувајќи се на полициски извори, објави дека пет лица се убиени, три жени и двајца мажи, а на...

Овaa зeмja гo yкинyвa кapaнтинoт зa вakциниpaнитe пaтници oд EУ и CAД

Англија од следната недела на сите вакцинирани посетители од Европската унија и САД ќе им овозможи да влезат во земјата без задолжителен карантин, соопшти денеска британскиот министер за транспорт, Грант Шапс, што е веста што долго ја очекуваа авиокомпаниите...

Англија вo хaoc пo ykинyвaњeтo нa мepкитe: Стотици илjaди лyѓe вo изoлaциja, мapкeтитe пpaзни

Англија во понеделникот ги укина речиси сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг на производи во супермаркетите и хаос со апликацијата за самоизолација. Салите и стадионите можат да се...

Cилyвaнo 15-гoдишнo дeвojчe нa плaжa вo Англиja

Девојче (15) било силувано на плажа во Бурнмаут, Англија. Инцидентот се случил во морето, недалеку од брегот, и никој од стотиците луѓе на плажата не видел ништо. Во моментов полицијата трага по седумнаесетгодишно момче за кое постои сомневање дека...

Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство. Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека...

Имаме нов европски шампион: Италија по втор пат на европскиот трон

Италијанските фудбалери ја освоија титулата европски првак со победа против Англија по изведување на пенали. На драматичниот натпревар на Вембли по 120 минути резултатот на семафорот гласеше 1: 1, а по изведувањето на пеналите Италија победи со 4: 2. Трагичари...

(Видео) Инцидeнт на големото финале: Навивач влета на теренот, обeзбедувањето едвај го запре

Во завршницата од регуларниот дел на финалето на Европското првенство (ЕП) меѓу Италија и Англија се случи мала брканица на теренот кога влета еден навивач, а обезбедувањето едвај го запре, пренесува Дерби.мк. Судијата Бјорн Кујперс мораше да почека додека обезбедувањето...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img